» «

רתימנו

רתימנו
רת'ימנו
#על העיר היפה בכרתים


עיר החוף רת'ימנו (Rethymno), היא עיר תורכית-ונציאנית נעימה, שמעליה מצודה ונציאנית שנבנתה במאה ה-15 בכדי להגן על העיר. העיר השלישית בגודלה בכרתים, שוכנת לחופיו של מפרץ חולי, עם עצי דקל נישאים.

ברת'ימנו ניתן למצוא נמל יפה, סמטאות ציוריות וביצורים מהתקופה הוונציאנית. ברחובות העיר העתיקה יש עירוב סגנונות בנייה מרתק - זה ליד זה ניצבים בתי אבן מהתקופה הוונציאנית ומרפסות עץ שהתווספו לבתים בימי השלטון העות'מני, בתים צבועי לבן וכחול בסגנון היווני, לצד מבחר צבעים יצירתיים ומודרניים יותר. יופי של מיקס בין עתיק לישן, חדש וחדש עוד יותר.

בערבים כדאי לצאת לרובע הוונציאני והתוסס של העיר, עם טברנות רבות ומדרחובים נעימים. האוכל במאזטים שכאן, אתם כבר יודעים, הוא נהדר.

בחלק מהטברנות תוכלו לשמוע הרכבים מוזיקליים מקומיים שבהם מככב הלירה, כלי נגינה עתיק, בן שלושה מיתרים, שעדיין מנגנים בו כאן. בכלל, למוסיקה היוונית כאן יש צליל מיוחד משלה, עם אלמנטים מהמזרח, התורכי יותר, בדמות הלאוטו, מעין עוד ערבי והבוזוקי, שכאן נקרא טמבורס.

לאורך כל הערב, שואפים כאן את החופש, נושמים את הצלילים ומשיקים את כוסות הראקי באמירת "יאמאס", ה"לחיים" של המקומיים ומפריחים בלי סיבה, המון צחוקים מתגלגלים של הנאה ואהבה ליוון הזו. איזה כיף פה!

ברת'ימנו נמצא הקמפוס של אוניברסיטת כרתים. הסטודנטים מכניסים רוח צעירה לעיר, גם מחוץ לעונת התיירות העמוסה. בחודש יולי נערכים ברתימנו שני אירועים מסורתיים: פסטיבל היין של העיר ופסטיבל הרנסאנס, שמציע מופעים אמנותיים של תיאטרון, קולנוע ומחול.


#טיפים
עשרות חנויות בסמטאות העיר העתיקה מציעות חוויית שופינג חביבה, שכוללת בגדים, נעליים, שמלות ומותגים יוקרתיים במחירים שווים.


מבט מקרוב על רתימנו:

https://youtu.be/z0UlYoWYKMY


מלמעלה על העיר המקסימה:

https://youtu.be/3egqgfX0lyo


ומצגת וידאו של רתימנו:

https://youtu.be/4JsOWXV6lro
הנמל הוונציאני של רת'ימנו
הנמל הוונציאני של רת'ימנו
#על הנמל העתיק של רת'ימנו

הנמל הוונציאני (Venetian harbor of Rethymnon) של רת'ימנו שימש כנמל שממנו יוצאה התוצרת החקלאית של המחוז לוונציה ולמקומות אחרים שעימם סחרו הוונציאנים, עד שנת 1645 שבה כבשו העות'מאנים את העיר והיא הייתה לבירת מחוז כרתים של האימפריה העות'מנית.

ליד הנמל ניצבים בניינים עתיקים עם חזיתות צבעוניות וטברנות רבות, מעליו המצודה עם הביצורים שנותרו מהתקופה הוונציאנית ובקצה שובר הגלים של הנמל, שהשתמר מאז המאה ה-13, ניצב המגדלור של הנמל, שנבנה בתקופה הטורקית.


מבט מקרוב על הנמל העתיק של רתימנו:

https://youtu.be/gSpvxqJodmA
מצודת רת'ימנו
מצודת רת'ימנו, הפורטזה
#על המצודה העתיקה של רת'ימנו

אם אתם בנמל של רת'ימנו תוכלו לראות ממש מעליו את הביצורים שנותרו במקום מהתקופה הוונציאנית. הביצורים הללו הם חלק מהמצודה הוונציאנית, הפורטזה (Fortezza).

המצודה, אותה פורטזה באיטלקית, נבנתה במשך מאות שנים, עד שנות ה-70 של המאה ה-16, בכדי להגן על העיר ותושביה משודדי הים שפעלו אז באזור, במיוחד מפני שודד הים האגדי, ח'יר א-דין ברברוסה.

ואכן, מתחם המצודה של רת'ימנו (Fortezza of Rethymno) השתמר לא רע, מאז ימי הזוהר שלו. תוכלו לראות בו את החומות מרשימות, על 4 המגדלים ו-3 השערים שלו. בביקור כאן אפשר לראות את העתיקות שבמקום ואת הכנסייה והמסגד שנותרו כאן מתושבי העבר של המבצר.

הארכיאולוגים מעריכים שמתחת למצודה של ימינו, קבור האקרופוליס הקדום של רת'ימנו. כאן, הם מסבירים, היה המקום שממנו ניהל השילטון את עיר המדינה ושלט בה, בעת העתיקה.

השקיפו גם על הסביבה. התצפית המרהיבה מחומותיו, אל עבר הים, הנמל והמגדלור, היא מהחוויות היפות של העיר היפה שבה אתם נמצאים.


#תולדות המצודה
את הפורטזה החלו להקים במאה ה-13 ובמהלך המאות הבאות, עד לשנת 1580, היא הורחבה על-ידי השליטים הוונציאנים, שהפכו לשם כך את אנשי כרתים לעובדי כפיה.

מטרתה העיקרית של המצודה הייתה להגן על העיר רת'ימנו ועל השלטון הוונציאני אבל בפועל, כשהועמדה במבחן ההגנה היא כשלה והכובש הטורקי עות'מני השתלט עליה ללא בעיות מיוחדות.

המעניין הוא שהמצודה כמעט ולא השתנתה במהלך הכיבוש הטורקי, שהחל בשנת 1646. בניגוד למצופה, לא נראים בה שינויים משמעותיים מאותה תקופה.

נראה שדווקא במאה ה-20, עת עברו רבים להתגורר בה, המצודה השתנתה הרבה יותר. בנוסף לבנייני המגורים שנבנו בה אז, היא הכילה באותה תקופה גם את בית הכלא האזורי ואפילו בית בושת.


מבט מקרוב על מבצר רתימנו:

https://youtu.be/X6cbfx2z6Ec
Thalassografia
מסעדת תאלאסוגרפיה
#טברנת מאזטים מושלמת ברתימנו


מסעדת תאלאסוגרפיה (Thalassografia) נמצאת בסמוך לחורבות המבצר של רתימנו ונחשבת לאחת המסעדות הידועות והמפורסמות ביותר של העיר. כאן תוכלו לטעום מגוון רחב של מעדנים מהמטבח של כרתים, כולל מאכלי ים, בשרים, דגים צלויים ומנות אופייניות לאי, לצד פסטות טריות וטעימות. ההתמחות של תאלאסוגרפיה היא במאזטים המצויינים שלה. יש האומרים שאלה צומצמו במהלך השנים ועם ההצלחה הגדולה, אבל מי שלא יודע מה הוצע כאן בעבר, לרוב נהנה מאד!

גם מיקומה של הטברנה הזו הוא מושלם. קרוב למצודה של העיר ולמוזיאון הארכיאולוגי של רתימנו, היא ממוקמת במבנה הבנוי כמרפסת על החוף ועם נוף ים כחול, שליו ואינסופי, הארוחה כאן היא עונג לחיך ולעיניים.

מסעדת תאלאסוגרפיה ברתימנו, מקום שתשמחו להכיר. בתיאבון!


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.