» «
זאנדם
זאנדם, עיר הקניות
#על עיירת הקניות המעולה שמחוץ לאמסטרדם

במרחק של רבע שעה ברכבת מהתחנה המרכזית של אמסטרדם, עיירת הקניות הצפונית זאנדם (Zaandam) מציעה לכם את Stadshart Zaandam - מדרחוב קניות עמוס חנויות, אבל יפה ונעים. אגב, העיירה הזו מכונה באהבה בהולנד "עיירת הלגו" ומיד כשתגיעו אליה תבינו מדוע.

המדרחוב שכאן יאפשר לכם ליהנות מכל המותגים והרשתות שתוכלו למצוא במקומות שונים באמסטרדם, אבל כאן כולם מרוכזים ברחוב אחד ובמחיר שנוטה להיות זול יותר.

זהו רחוב באורך של כ-600 מטר, שבמרכזו תעלה קטנה וחמודה. יש כאן הרבה מבנים ציוריים, שהמוכר מביניהם הוא מלון אינטל (Inntel Hotel), שנראה כמו ערימה של בתים הולנדיים מסורתיים בסגנונות שונים.

אגב, במאה ה-17, כשהולנד הייתה המובילה בעולם בבניית אוניות, בא לזאנדם הצאר הרוסי פטר הגדול, כדי ללמוד את המלאכה הזו. בשיטוט כאן תוכלו לראות את פסלו של הצאר, בסמוך לבית שבו הוא התגורר כששהה בעיירה. גם הצייר מונה שהה כאן וצייר 30 מציוריו. בעיירה עדיין אפשר לראות את המוזיאון הקטן שהוקדש לו "מונה אטלייה" (Monet Atelier).


#קניות בזאנדם
די בהתחלה תפגשו את החנות הדו-קומתית של Primark. תוכלו לקנות בה בגדים שווים, באיכות טובה ובזול. יש קומה כניסה המוקדשת לבגדי גברים ובקומה התחתונה אופנת נשים.

בהמשך המדרחוב יש מותגים מוכרים, כולל H&M, ניו יורקר, זארה, C&A ועוד רשתות בינלאומיות מוכרות ופופולריות מצוינות.

בין החנויות הרבות תמצאו גם מגוון בתי קפה, מסעדות טובות ומזון מהיר לסוגיו.


#טיפים
החנויות הראשונות נמצאות ממש ביציאה מתחנת הרכבת, מה שהופך את החזרה לרכבת עם השקיות מאד קלה.

למי שלא מכירים, היכנסו לסניף של רשת Hema וגם של V&D.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TNFKe7Youis


ביקור במקום:

https://youtu.be/NKqGZuDEmJ4


הדרכה:

https://youtu.be/M1iMwvia0kY?t=15


חנות העיצוב Loods 5:

https://youtu.be/KnpFExa9kJU
שוק עתיקות לוייר
שוק עתיקות לוייר
#על השוק

אם אתם מכורים לעתיקות ואספנים בנשמה, שוק העתיקות לוייר הוא מקום שתוכלו להעביר בו בכיף כמה שעות טובות. שוק העתיקות הזה הוא שוק מקורה ואחד מהמעניינים בעיר. השוק קם לפני 37 שנה, בעת בה אספני העתיקות לא הצליחו למצוא מקום הולם להציג את המוצרים המיוחדים שלהם. אגב, הרבה מהרוכלים הם ישראלים שהגיעו לאמסטרדם לתקופות ממושכות.

בשוק דוכני תצוגה ובו תוכלו למצוא ספרים, בגדים, בובות, צעצועים, מטבעות, ציורים, תכשיטים, כלי שולחן ועוד מבחר פריטים מגוונים שנשמרו מהמאות ה-17, ה-18 וה-19.. השוק פתוח 6 ימים בשבוע ויש בו מעל 10,000 פריטים המוצגים באמצעות 55 סוחרים ופרושים על פני 1750 מ"ר. הסוחרים מקפידים על היצע משתנה ומגוון.
שוק דפר
שוק דפר
#על השוק

שוק דפר (Dappermarkt) נוסד בתחילת המאה ה-20 והוא נקרא על שם אולפרט דפר (Olfert Dapper), שהיה היסטוריון הולנדי מהמאה ה-17. הוא נודע בעיקר בזכות מחויבותו לחברה רב-תרבותית.

בשנת 1910 התווספו לשוק עוד שלושה רחובות נוספים. בסה"כ הוא כולל 600 מטרים של שוק, מעל 200 חנויות ודוכנים עם מגוון מוצרים בינלאומיים. הוא מושך תיירים ומבקרים רבים. עם זאת, הוא מתאים גם למקומיים שמוצאים כאן דוכני גבינות, נקניקים, מוצרי בשר, פירות, ירקות ועוד. בשוק תמצאו אוכל, מאכלים ממדינות שונות, בדים וחפצים לבית.

בשנת 2006 קיבל השוק את הפרס "השוק הטוב ביותר בהולנד", בזכות ארגון מחדש שעבר. עד היום הוא פעיל כ-52 שבועות בשנה, 6 ימים בשבוע. השוק מרווח, נעים וצבעוני ולחלוטין שווה ביקור.

מבט מקרוב על השוק:
https://www.youtube.com/watch?v=2EgHZYnPCYQ&t=1s
שוק הגבינות
שוק הגבינות של חאודה
#על העיר חאודה
העיר חאודה ולא גאודה, היא עיר יפהפייה, שכיף לשוטט בסמטאותיה. חאודה נוסדה במאה ה-13 והיא חסתה בצל המצודה שהגנה עליה. הריסת המצודה ב-1577 הביאה לדעיכתה של העיר. במאה ה-17 הביא הסחר בגבינה לצמיחתה מחדש, כשבמיוחד זכתה לשם הגבינה הנושאת את שמה, זו שאנו קוראים לה בישראל "גאודה".

נסו למצוא זמן לחאודה. היא עיר מקסימה ועתיקה, שאין בה דופי. האווירה השלווה בה, אפילו ביום השוק הומה האדם, הולכת ומשתלטת עליכם ואתם יוצאים רגועים, עם חיוך רחב על הפנים.


#על הגבינות של חאודה בשוק השבועי
מדי יום חמישי, בין השעות 10:00 ל-12:30, מתקיים שוק הגבינות של חאודה. השוק הזה ידוע בכל רחבי הולנד, בזכות המראה של מגוון עיגולי הגבינה הכתומים והגדולים, המונחים על הארץ ברחבי הכיכר של העיר. זהו שוק שהוא גם שוק מקומי מלא חיים, אבל הוא גם שוק תיירותי והומה אדם, בליל של שפות שבאו לראות מקרוב את הולנד "האותנטית".

בכיכר ניתן לראות כיצד התנהל פעם המשא ומתן בין החקלאים שהציעו את הגבינות למכירה לבין הסוחרים שהגיעו כדי לקנות. גם המוכרים בדוכני הגבינות לבושים בבגדים מסורתיים ומסבירים בחפץ לב לקונים ואפילו למי שסתם מתעניינים בגבינות ובדרך הכנתן.

אל מול בית העירייה המרשים שבכיכר ניצב ה-Waag, שהוא בית השקילה, שנבנה ב-1668. בבניין העתיק יש מאזניים שבהם נהגו בעבר לשקול את חריצי הגבינה. היום מי שנשקל בהם הם בעיקר תיירים, שגם מקבלים תעודת שקילה למזכרת. בבניין תוכלו גם להיכנס אל מוזיאון לתולדות המסחר בגבינה, בחאודה עצמה ובהולנד בכלל.

בנוסף לגבינות נמכרים בשוק הזה מגוון מוצרים הולנדיים מסורתיים, מחרסינות דלפט מצויירות וקבקבי העץ ההולנדיים ועד לבדים ובגדים ומוצרים שונים, בשוק שבועי שכמותו יש בכל העולם.


#טיפים
הקדימו להגיע - השוק בחאודה מתקיים מדי יום חמישי, בין השעות 10:00 ל-12:30 בכיכר המרכזית המכונה בהולנדית Markt. כבר מ-12:30 סוגרים ומקפלים את הסחורה והמאחרים לא רואים דבר.

התשלום במדחן רק בכרטיס אשראי.

לא בטוח שכדאי לבוא מלאים. בשוק יש מגוון של דוכני אוכל.


הנה שוק הגבינות של חאודה:

https://youtu.be/QwWZRDN6v80

שווקים באמסטרדם

שוק הפרחים
שוק הפרחים
#שוק שכל חובב פרחים חייב לחוות כאן

גם אם לא חשקתם בפרחים, הבלומנמרקט (Bloemenmarkt), שוק הפרחים שבתעלת Singel, הוא אחד מאתרי החובה של אמסטרדם. למעשה מדובר בשוק הפרחים הצף היחיד באירופה. על גבי סירות בתעלת סינגל, ניצבים מאות דוכני פרחים. תוכלו לחוות בשוק הזה אינספור צבעים, ריחות וחיוכים. תוכלו לראות כאן כמעט כל פרח שאתם אוהבים, מצבעונים, נרקיסים ושושנים, ועד צמחים טרופיים, שאוקלמו בהולנד.

בנוסף לפרחים, יש כאן את כל מה שקשור לגינות ולגינון. עציצים, פקעות, זרעים, מוצרי דישון וטיפוח הצמח - הכל מוצאים כאן הגננים החובבים של אמסטרדם.

הולנד ידועה כבר מאות שנים כאימפריית מגדלי פרחים, בה נמצאת בורסת הפרחים הגדולה בעולם, יש בה שווקי פרחים גדולים וצבעוניים ומתקיימות בה מדי שנה תערוכות פרחים שונות.

שוק הפרחים של אמסטרדם פתוח כל יום והכניסה אליו חינם. תעלת הסינגל, שבה הוא נמצא, ממוקמת בין הקונינגספליין והמונטפליין, רק 10 דקות הליכה מכיכר דאם. שווה לשוטט מעט גם מסביב לשוק, עוד אזור מקסים של עיר מיוחדת במינה.

מבט מקרוב על שוק הפרחים:
https://www.youtube.com/watch?v=nNDA2RoHJ7Y
שוק אלברט קאופ
שוק אַלְבֶּרְט קָאוּפ
#על השוק הלוהט והפופולרי של המקומיים, שגם אתם תהנו ממנו מאד!

למרות שאנחנו רגילים לשוקים מכווני מטרה לתיירים שמגיעים לביקורים, השוק הזה, אַלְבֶּרְט קָאוּפ (Albert Cuypmarket), דווקא פונה אל התושבים המקומיים. יש בו 260 דוכנים ששומרים על אותנטיות מקומית ואינטימיות שכזו. ביום מלא מבקרים תמצאו כאן בסביבות ה-20,000 איש. זהו אחד השווקים הוותיקים, הגדולים והמוכרים באמסטרדם. המחירים לא גבוהים והסחורה מגוונת. בשוק תמצאו הכל: החל מבגדים, דרך חפצים וכלי בית, אוכל רחוב טעים, בתי קפה ומסעדות.

השוק נוסד בתחילת המאה ה-20 והוא התחיל מכמה רוכלי רחוב ודוכנים. אם תהיתם לגבי שמו, הוא קרוי על שם אלברט קאופ, צייר שפעל בתקופת המאה ה-17. הסולידריות והמשפחתיות הורגשה כבר מימיו הראשונים של השוק והרוכלים מנסים לשמר אותה עד היום.

בשנות ה-60 וה-70, השוק היה הגדול ביותר בהולנד והוא ממשיך לגדול. בשנת 2005 הוא חגג 100 שנים של פעילות. בימינו, מעבר לדוכנים ולחנויות, תוכלו למצוא כאן גם אטרקציות לשעות הערב, מסעדות ובארים, שבהם תוכלו להעביר כמה שעות טובות. אל תתביישו להתמקח עם הרוכלים, זה נהוג ומקובל גם כאן.


מבט מקרוב על השוק:

https://www.youtube.com/watch?v=2UMt_f2yq7g


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.