» «

שווקים בקהיר

שוק הגמלים
שוק הגמלים באימבאבא
#על שוק הגמלים הגדול בעולם

שעה נסיעה ממרכז קהיר, שוק הגמלים (Camel market) בשכונת אימבאבא ובירקש שבפאתי קהיר, הוא שוק הגמלים הגדול ביותר במצרים ולמעשה בעולם.

בימי שישי בבוקר תקבלו את היום התוסס ביותר וההומה של השוק. מאות אם לא אלפי גמלים מגיעים אליו ממרחקים, חלקם אפילו מסודן ומלוב. הקונים הם מגוונים וכוללים נוודים מהמדבר המערבי של מצרים, בדווים ממדבר סיני, בני שבטים מירדן וכמובן - פלחים מאזור הדלתה שבמצרים.

יש כאן שוק גמלים תוסס, אם כי קטן יותר. רק 25 קילומטרים ממרכז קהיר ותוכלו לראות סוחרי גמלים רבים, חלקם מארצות שכנות ומקומות אחרים בעולם הערבי, שבאים לסחור בגמלים ובעוד בהמות עבודה. אגב, המחירים סבירים - 5,000 לירות מצריות לגמל גדול, אם תמיד חלמתם על גמל פרטי...

השוק הזה, צריך לומר, הוא לא לרגישים או לבעלי לב חלש. הגמלים כאן קשורים ברגל אחת, כדי שלא יברחו. הם סחורה והסוחרים נוהגים בהם לא פעם במה שיכול להיראות כאכזריות. אל תטיפו או תעירו בבקשה לאיש. זה עניין תרבותי ואתם אורחים כאן.


#טיפים
השוק פעיל בימי שישי וראשון.


ביקור בשוק של בירקש:

https://youtu.be/RCyqiQ7LqVM


עיסקאות ומכירה:

https://youtu.be/dxRzRLv4H5U


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YS_xnhHb24Y


הדרכה:

https://youtu.be/2uJsH6ySLs4
שוק חאן אל חלילי
שוק חאן אל חלילי
#על הבזאר הגדול של חאן אל ח'לילי

שוק חאן אל חלילי (Khan el-Khalili) הוא הבזאר הגדול של קהיר. זהו שוק צבעוני ומלא חיים, ריחות ופירמידות של ממתקים. הוא מתקיים כאן מאז המאה ה-14 ברציפות והיום הוא תיירותי מתמיד.

השוק נמצא בקהיר הפטימית, אותה שכונה מוסלמית שבה נמצאים גם מסגד אל אזהר והאוניברסיטה המפורסמת שלידו.

חאן אל ח'לילי, שנולד כנקודת מפגש של שיירות הסוחרים, משמש כיום כבזאר הגדול של העיר ופרוס על סמטאות צרות ומתפתלות. בדוכני השוק הזה תוכלו למצוא כל דבר שיעלה על הדעת - מבגדים, מזכרות, תבלינים, תיקים, שטיחים, בדים, משי, חרבות ופגיונות, תכשיטים, כלי בית, הנעלה, הלבשה, בשמים בהכנה עצמית, דגים מיובשים, פרחים ועוד.

לידם מככבים דוכני אוכל רחוב ובתי קפה אפופים בריח נרגילה מתקתק, מסעדות שהמלצרים מזמינים אותך להיכנס (לא מומלץ), מוכרים שינסו לזהות מאיפה באת ולפנות בשפתך ושלל ברנשים שיציעו את עזרתם "ללא תשלום" אבל ישמחו בדיעבד ל"בַּקְשִיש" ויעשו הכל לרצות.


#טיפים
בשווקים מומלץ לנשים להתלבש בצניעות.

הימנעו ממארחי מסעדות שאוחזים בתפריטים ומזמינים אתכם פנימה. לרוב האוכל רע...

מזכרות בזול? - חפשו בפינות הלא מרכזיות של השוק והמחיר יצנח לחמישית ואפילו עשירית ממחירי החנויות המרכזיות. בכל מקרה שווה להתמקח.

ממגדל המסגד שנמצאים מעל שער הכניסה לעיר העתיקה, תוכלו ליהנות מתצפית יפה על האיזור.

יקר וממוסחר מדי? - בירידה לכיוון המחלף הגדול, תמצאו את שוק אלעטבה המקומי והעממי מכל הבחינות. עוד שוק עממי יש ממש בצד השני של הכביש שממנו נכנסים אל חאן אל חלילי, בצד של מסגד אל אזהר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/O8lf1zGTd5Y


ועוד אחד:

https://youtu.be/wOn1afd3XOA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.