» «
שיבויה
רובע שִיבּוּיָה
#על מקום המפגש והבילוי הפופולארי של צעירי טוקיו

רובע שִיבּוּיָה (Shibuya), הרובע החביב על הצעירים, הוא מהאזורים האופנתיים, הרעשניים, ההומים והמהירים ביותר בטוקיו. כאן נקבעים הטרנדים הבאים של צעירי טוקיו, המתרוצצים בו בהמוניהם, מבזבזים ממון במתחמי הבילוי והקניות הענקיים והרבים מספור.

הפופולאריות העצומה של שִיבּוּיָה, בקרב הדור הצעיר ביפן, הביאה וגם התחזקה מבתי הכל-בו המפורסמים של שיבויה, המתמחים באופנה מודרנית. אחד מהם, למשל, הוא "שיבויה 109" - מרכז קניות ענקי שנמצא בסמוך לתחנת שיבויה. המרכז הזה הפך למרכזן של סצנות אופנה ייחודיות לטוקיו, כמו הקוגאל (Kogal) והגיארו (Gyaru).

למעשה, יש כאן שילוב מרהיב של בילוי וקניות ושלטי ענק המרצדים מעל הצומת הענקית שבו. כל אלה הופכים את שיבויה למעין "טיים סקוור" יפאנית בטוקיו.

אחד המקומות הנחשבים בכדי לתור אחרי אופנה מרתקת, הוא רחוב סנטר גאי (Center Gai), שלאורכו פועלות שלל חנויות אופנה ומעצבים ולידן גם חנויות תמרוקים, קוסמטיקה ועוד. כל אלה פועלים לצד אתרי בילוי, בתי קפה ומסעדות, חלקם פועלים לאורך מרבית שעות היממה, ולידם מגוון ססגוני של שלטים מוארים ומהבהבים.

בזכות התנועה הבלתי פוסקת שבו ועשרות אלפי האנשים המתנהלים בו בכל יום, זכה אזור שיבויה לשם בכל רחבי העולם. הוא מוכר מאד, במיוחד בזכות מעבר החצייה העצום והסואן שבו, שהוא אחד המקומות הנודעים ברובע ומציע את מעבר החצייה הסואן בתבל.

העסקים הרבים שבו וחברות הטכנולוגיה המציפות אותו, הביאו את רובע שיבויה, בסוף שנות ה-90, לזכות בכינוי "Bit Valley". זה היה שם הולם למקום שבו החלה מתרכזת סצנת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה של יפאן, בצל הפיכתה של שיבויה למרכז טכנולוגיית המידע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0d1CVdudbcc


הרובע המגניב של טוקיו בגירסת שיבויה של "סדר עולמי":

https://youtu.be/8pXFktAbx5Y


והרובע בהילוך מהיר:

https://youtu.be/cHel0LwRFlA
פסל האצ'יקו
פסל הָאצִ'יקוֹ
#על פסלו של האצ'יקו - הכלב הנאמן שחיכה לבעליו עד יומו האחרון

בתחנת שיבויה נמצא פסל שקשור באחד מהסיפורים המרגשים על נאמנות של כלב לאדונו. מדובר בכלב הָאצִ'יקוֹ, שנהג להמתין בכל יום לבעליו בתחנה. גם לאחר שיום אחד הבעלים שלו מת בעבודתו ולא שב, המשיך הכלב במנהגו וסירב להתפנות מהמקום. זה נמשך 10 שנים, מ-1925 ועד 1935, עד שהאצ'יקו מת.

הסיפור המרגש של האצ'יקו התפרסם בכל יפאן והוא הפך לסמל הנאמנות. בסמוך לתחנת שיבויה הוקם פסל מרגש לכבודו.

כך קיבלה גם הכיכר שבה נמצא הפסל את השם "כיכר האצ'יקו". היא נחשבת לנקודת מפגש פופולארית בשכונה הגדולה.

אגב, אם תרצו לחוות עוד מעט את הסיפור המרגש, תוכלו לראות את הפוחלץ של האצ'יקו האמיתי. הוא נמצא במוזיאון הלאומי של טוקיו.


#סיפורו של הכלב הנאמן - באדיבות אאוריקה

האצ'יקו, המכונה ביפאן כיום "האצ'יקו הכלב הנאמן", היה כלב מגזע אקיטה שחי בטוקיו משנת 1923. הוא התפרסם ככלב בעל נאמנות עצומה לבעליו, גם לאחר מותו של האחרון.

האצ'יקו נולד במחוז אקיטה שבצפון האי הונשו, האי העיקרי ביפאן. הוא אומץ בשנת 1924 על ידי פרופסור יפאני בשם הִידֶסָבּוּרוֹ אוּאֵנוֹ (Ueno Hidesaburō), שהיה מרצה לחקלאות באוניברסיטה של טוקיו. הכלב הצעיר החל די מהר ללוות את הפרופסור בכל בוקר, אל תחנת הרכבת שיבויה שבטוקיו, כשהוא יצא לעבודתו. הוא גם התרגל לשוב בכל אחר-הצהריים ולקבל את פני אדוניו בשובו מהאוניברסיטה.

בשנת 1925, כשנה לאחר שאימץ את האצ'יקו, לקה אואנו בדימום תוך-גולגולתי ומת במקום. זה קרה בזמן שהירצה באוניברסיטה. לאחר זמן מה, מכרה אלמנתו את הבית ועקרה מטוקיו. את האצ'יקו היא מסרה למשפחה אחרת.

אבל הכלב לא מצא את עצמו במשפחתו החדשה. לאחר שנמלט מהבית החדש ושב אל ביתו של אואנו, הוא הבין שאואנו כבר לא מתגורר בו. האצ'יקו החל מתייצב כל יום בתחנת הרכבת, בדיוק בשעה שבה נהג לקבל את אדוניו השב מעבודתו.

די מהר הבחינו עובדי התחנה ואחדים מהנוסעים, בכלב הממתין בכל יום לאדוניו המת. הם החלו להאכיל אותו. במיוחד דאג לו אז גנן התחנה, שהתגורר בסמוך לה.

חוקר, שחקר באותה תקופה את היעלמותם של כלבי האקיטה ושהיה בעבר מתלמידיו של הפרופסור אואנו, פרסם בשנת 1928 מאמר על אודות האצ'יקו. אחריה באו עוד פרסומים ובשנת 1932 זכה סיפורו של הכלב הנאמן לפרסום רחב.

כך היה האצ'יקו הכלב לסמל של נאמנות מרגשת של כלב לבעליו. עד כדי כך נגע הפרסום לליבם של היפאנים, עד שגזע כלבי האקיטה, החל לגדול שוב וניצל מהכחדה מוחלטת.

כשנה לפני מותו, הוצב פסלו של האצ'יקו הנאמן, בכניסה לתחנת שיבויה. הטקס נעשה, אגב, בנוכחותו של הכלב האצ'יקו עצמו. הוא המשיך להגיע ולהמתין לשוב אדוניו בתחנה, עד היום שבו הוא נמצא מת, במרץ 1935.

גופתו של האצ'יקו פוחלצה והיא מוצגת כיום במוזיאון הלאומי למדע בטוקיו. על סיפורו של הכלב הנאמן נעשה בשנות האלפיים סרט הוליוודי, בכיכובו של השחקן ריצ'ארד גיר, סרט שזכה להצלחה רבה.

פירוש השם האצ'יקו הוא ביפאנית "הנסיך השמיני". לכלב האצ'יקו הוא ניתן על שום היותו השמיני בהמלטה בה נולד.


#טיפים
מומלץ לראות הסרט "האצ'יקו", עוד לפני הטיול.


מבט מקרוב על הפסל ודווקא בחורף:

https://youtu.be/Y4apM0XHxwo


סרט אמיתי שלו:

https://youtu.be/NHCx-xNQXIY


וקטע מהסרט האצ'יקו בו מזהה אשת אדוניו המת את "האצ'י":

https://youtu.be/k8qM14qF_Kc
מעבר החצייה של שיבויה
מעבר החצייה העמוס בעולם
#על נחיל האדם החוצה את מעבר החצייה ההומה בעולם

יתכן שראיתם כבר פעם את אחד מסרטוני מעברי החצייה העמוסים של בירות המזרח הרחוק. הם עמוסי אדם ומראה נהר האנשים החוצים בהם את הצומת באור ירוק הם מראה מטורף.

דוגמה קיצונית לכך, היא מעבר החצייה הגדול וההומה בעולם, אשר נמצא ברובע שיבויה, שבעיר טוקיו, מחוץ לתחנת הרכבת של הרובע. לכאן מגיעים תיירים רבים לצפות במחזה המהמם של נחילי האנשים העוברים במעברי החצייה הרבים, בשקט מופתי ובלא דחיפות או פגיעות זה בזה.

הנתונים הם מדהימים - בכל חצייה חוצים כאן את מעבר החצייה 2000 איש וביום חוצים בו מיליון בני אדם!

מעבר החצייה הזה הוא דוגמה מעולה לאורח החיים התוסס והתזזיתי של טוקיו, שאינה עוצרת לרגע. אבל היא גם הדגמה מצוינת לנימוס היפאני המדהים כל כך. איש אינו דוחף, כועס או פוגע באדם אחר. כולם חוצים בשקט וביעילות, תוך שמירת מרחק וכבוד לאחר.

ההתבוננות בנחיל האדם החוצה בצייתנות את מעבר החציה המפורסם היא לא פחות ממהפנטת. קראו בטיפים שלמטה כיצד לתפוס את המקום הטוב ביותר לצפייה במעבר החצייה החד-פעמי הזה. תיהנו!


#טיפים
מעבר החצייה הענקי נמצא ממש מול יציאת האצ'יקו שבתחנת הרכבת.

סניף סטארבקס, שתופס כמה קומות, מעל הצומת, מאפשר נקודת תצפית מעולה מלמעלה. כוס קפה והמתנה קלה למקום ליד החלון, יאפשרו לכם תצפית מעולה על הצומת העמוס בעולם.


מבט מקרוב על מעבר החצייה הענקי הזה:

https://youtu.be/tNevp2ZZzhU


והנה מעבר החצייה מלמעלה:

https://youtu.be/LlSPOnQw86A
גני המריקיו
גני הָמַרִיקְיוּ
#על הגנים העתיקים ששימשו את הסמוראים לאימונים

רוצים קצת מנוחה משאון העיר הגדולה ועמוסת בני האדם הזו? - את השלווה הזו תוכלו למצוא בגני הָמַרִיקְיוּ (Hama-rikyu Gardens), שבהם יש שלל טבע וירוק, בצד בריכות, מפרצונים וגשרי עץ ציוריים.

גני המריקיו הם בני 300 שנה ונוצרו עוד בתקופת אדו. הם כוללים גנים יפים, שבהם גם אגמים מלאכותיים ויפים. בתחילה הם שימשו בעיקר לציד ברווזים. עם השנים הם הפכו למקום מפלט משאון העיר. מיקומם, קרוב לקו החוף של טוקיו ולא רחוק משוק הדגים של העיר, הופך אותם למקום לסיור נעים לפניו או אחריו.

בעבר היה גן המריקיו חלק מאחוזתו של פאודל יפאני. במהלך ההיסטוריה הוא עבר לידיהם של שליטים סמוראים מבית שוגון. בין המאות ה-18 וה-19 נהגו הסמוראים להתאמן כאן באמנויות לחימה. בגן הם גם נהגו לצוד אווזי בר, כשהם אורבים להם בנקודות מסתור, שבהן הותקנו חרכי ירייה לצייד. חלק מאותם מסתורי ציד משוחזרים תוכלו לראות ברחבי הגן גם כיום.

בגן ניתן לראות גם חפירים להגנה מהתקפות, חפירים שמתמלאים במי ים מהמפרץ. היות ובחפיר כזה ניכרים היטב הגאות והשפל, תוכלו לראות לא פעם, את הצדפות הדבוקות אל דופן החפיר, בזמן השפל.


#טיפים
בגנים יש בית תה נעים ומזמין. שווה!

המעוניינים יוכלו לצאת ממעגן הסירות לטיול בנהר.

הגנים פתוחים עד 17:00 בערב ודמי הכניסה 300 ין.מבט מקרוב בפריחת הדובדבן - בסַקוּרָה:

https://youtu.be/YIrJDVbPbYE

שיבויה

סיורי חוויה
סיור בשכונת שִיבּוּיָה
#סיור בכמה מהמקומות המעניינים בטוקיו

הסיור מתחיל מתחנת הרכבת שיבויה וממשיך ליעדים המעניינים בשכונה המעניינת. התחילו אותו בפסלו של האצ'יקו הכלב.

נתחיל? אתם ליד פסלו של הכלב האצ'יקו? - נהדר! - היכנסו לתגית "סיור בשיבויה".
קאבוקיצ'ו
קַאבּוּקִיצ'וֹ
#על רובע הבילויים המפוקפק של טוקיו

אחד מרובעי התענוגות האפלוליים של טוקיו הוא קַאבּוּקִיצ'וֹ (Kabukicho) שבמזרח שינג'וקו, שיבויה. האזור הזה של העיר, שמתחיל להתעורר בשעה 18:00, מקדיש את עצמו, אם לומר זאת בעדינות, לצד הפחות רגיש של הבילויים.

במילים אחרות, בצד היות רובע קבוקיצ'ו עמוס במסעדות, ברים וחנויות, הוא קודם כל רובע הסקס והמין המזדמן של טוקיו. כי קבוקיצ'ו הוא רובע החלונות האדומים ולב תעשיית התענוגות הגופניים ו"מלונות האהבה", או הבגידה של העיר.

מדובר בסופרמרקט אדיר של עינוגים, שהוא אמנם לא בוטה כמו זה של אמסטרדם, אבל עדיין מצטיין באינספור שלטי ניאון, של עסקים מפוקפקים העוסקים בזנות והימורים, עם מעורבות פעילה של היאקוזה (המאפיה המקומית) ולא מעט סרסורים ונוכלים, המציעים את הבנות המקומיות לכל המרבה במחיר ואת הארנק שלכם לשודדים וקלפנים.

חוץ מהזנות וההימורים, תוכלו להכיר כאן את היכלי מכונות הפאצ'ינקו, שבהם מצטופפים צעירים ומהמרים על כספם כנגד מכונות משחק משוכללות ואת בית הקולנוע עם הגודזילה הענקית שמעליו והסרטים הנחמדים שמוצגים בו.

ואגב, מקור שמו של הרובע הוא מתיאטרון הקאבוקי, שהיה אמור להיות מוקם כאן, אך כמו שוודאי הבנתם - לא הוקם מעולם...


#טיפים
מומלץ להימנע מהברים שכאן, בעיקר מחשש לנוכלים שמנהלים כאן לא מעט עסקים ועושים מעשים פליליים בתיירים.

אם בכל זאת נכנסים למקומות בילוי, אל תלכו אחרי מי שמזמינים אתכם להיכנס ברחוב. חלק מהם מכניסים אתכם למלכודת.

בתוך ברים בקאבוקיצ'ו, ודאו שאין COVER CHARGE גבוה מדי, שפירושו שאתם מתחייבים להזמין משקאות בסכום מינימלי יקר!


מבט מקרוב בלילה:

https://youtu.be/kEJuTytiwAU


וביום:

https://youtu.be/CVD7owHqirY


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.