» «

שמעון מקיריניה עוזר לישו לשאת את הצלב

שמעון מקיריניה עוזר לישו לשאת את הצלב
שמעון מקיריני עוזר לישו לשאת את הצלב (5)
#5. שמעון מקירניה עוזר לישו לשאת את הצלב

ראיתם מישהו מהצליינים, עולי הרגל הנוצרים, שמנשק את האבן עם השקע שמימין לקאפלה ברחוב טאריק אל סארי? - המסורת הנוצרית רואה בשקע שבקיר את המקום שבו נשען ישו על הקיר ובשל כך, גורסת המסורת, נוצר כאן שקע. זוהי התחנה החמישית בוויה דולורוזה.

כאן ישו מתקשה לשאת את הצלב. החיילים הרומאים מכריחים את שמעון מקיריני, עולה רגל שהגיע לירושלים מהעיר קיריניה שבלוב, אז מושבה יוונית, לעזור לישו לשאת את הצלב הכבד מנשוא.

"וְכַאֲשֶׁר הוֹלִיכֻהוּ מִשָּׁם וַיַּחֲזִיקוּ בְּאִישׁ אֶחָד הַבָּא מִן הַשָּׂדֶה וּשְׁמוֹ שִׁמְעוֹן אִישׁ קִירֵנָה וַיָּשִׂימוּ עָלָיו אֶת־הַצְלָב לָשֵׂאת אַחֲרֵי יֵשׁוּ". (הבשורה על פי לוקס פרק כ"ג 26)

בתחנה זו נבנתה קאפלה פרנציסקנית שמתארת את האירוע, אבל לא נכנסים אליה. האבן עם השקע שמימין לקאפלה, היא התחנה והיא אבן עתיקה ששולבה בכנסייה מהמאה ה-19, כשנבנתה כאן בשנת 1889.


#מי היה שמעון מקיריניה?
יש מחלוקת נוצרית לא קטנה על מעשהו של שמעון מקיריני ועל הנצחתו. מה שידוע מהכתובים הוא שהוא היה עולה רגל, ככל הנראה יהודי, שהגיע לירושלים מהעיר קיריניה. קיריניה, עיר יוונית שנמצאת בלוב של ימינו, הייתה באותה תקופה מושבה יוונית ושמעון, יתכן שהגיע לירושלים כעולה רגל לכבוד חג הפסח.

מהכתובים ידוע שהוא היה "אֲבִי אֲלֶכְסַנְדְּרוֹס וְרוּפוֹס" והמסקנה שהיה יהודי היא רק על פי שמו היהודי.

כך או כך, שמעון הצטווה לעזור לישו לשאת את הצלב הכבד מנשוא ומכאן מתחילה מחלוקת. יש שרואים בשמעון את אחד מראשוני היהודים שקיבלו עליהם את המשיחיות של ישו, מי שכונו "נצרנים". אחרים גורסים שלא כך מתוארים הדברים בבשורה על פי מתי ובבשורה על פי מרקוס. הרי בבשורות הללו נכתב באופן מפורש שהרומאים כפו על שמעון לסייע לישו וזאת בניגוד לרצונו. אז כיצד זה מתחבר לאמונתו של שמעון במשיחיות של ישו?


הנה תחנה 5, שמעון של ויה דולורוזה בירושלים:

https://youtu.be/1qycKpNFwJ8


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.