» «
שראגבולטן
שראגבולטן
#על הסלע התלוי על בלימה

שראגבולטן (Kjeragbolten) הוא סלע גדול ועגול על ההר נורבגי שראג. הוא תקוע בנקיק צר, כשמתחתיו תהום של 240 מטרים. מדובר בסלע שהוא בגובה של כ-1000 מטרים מעל ליסה פיורד הסמוך.

אל הסלע מגיעים במסלול של כ-11 קילומטרים. משך הסיור כ-6 שעות הליכה.

המטרים האחרונים אל הסלע כרוכים בהליכה על שביל קצרצר ברוחב זעיר. היזהרו בו.

הסלע עצמו רחב. ניתן לעמוד עליו, אבל כל תנועה לא נכונה יכולה לגרום לנפילה אל התהום, אז בבקשה להיזהר!


#טיפים
לבוש חם ומוגן גשם ונעלי הליכה חובה (לא נעלי ספורט!)

הביאו אוכל ושתייה למסלול כולו.

המסלול מחייב יכולת גופנית מתאימה.

מותר לעשות את המסלול הזה מאמצע מאי ועד ספטמבר בלבד ואל תצאו אליו בשעה מאוחרת. בדקו בכל מקרה את מזג האוויר לפני היציאה!

גם אם מזג האוויר טוב, למעלה עלול להיות גשום או עם רוחות חזקות.

יש להיזהר מאד בקפיצה על הסלע.

המקום לא מומלץ לילדים!

הימנעו מסיכונים שעלולים להביא לאסון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8P_uXh9T_Sg


כך עולים אל הסלע:

http://youtu.be/0-18V2nC5tQ


מהאוויר:

https://youtu.be/kXiFgNm9LrQ


הדרכה:

https://youtu.be/CPTBhvPwsj8
לונדון איי
לונדון איי
# על גלגל הענק הגדול באירופה, העין שמביטה על לונדון

לונדון איי, הידוע בכינויו "גלגל המילניום", נפתח לרגל חגיגות המילניום ב-31 בדצמבר 1999. כבר בשנתיים הראשונות שלו, הוא זכה ל-8.5 מיליון מבקרים וללא כל ספק, עד היום מהווה הגלגל את אחד מאתרי התיירות המובילים ביותר בלונדון. גובהו 135 מטרים. הוא נמצא על הגדה הדרומית של נהר התמזה, צפונית לגשר ווסטמינסטר ואל מול ארמון ווסטמינסטר.

בניית הגלגל נערכה בשיתוף פעולה של מספר מדינות באירופה. הגלגל היה אמור לפעול רק למשך 5 השנים הראשונות, אך הוא קיבל אישור קבוע. משנת 2005 האזור של לונדון איי משמש אזור לחגיגות השנה האזרחית ומדי שנה תוכלו לצפות בעשרות זיקוקים מרהיבים הנשלחים מגוף הגלגל עצמו.

האדריכל ריצ'ארד רוג'רס אמר על הגלגל: "העין של לונדון עשתה לאנגליה מה שמגדל אייפל עשה לפריז. היא הפכה לסמל תרבותי ואפשרה לכל הציבור לטפס לתצפית על העיר ללא כל קשר למעמדם או מצבם הכלכלי".

בגלגל יש 32 קפסולות ממוזגות ונעימות ובכל אחת מהן נכנסים עד 25 אנשים. כל קפסולה כזו שוקלת 10 טון ומייצגת את אחת משכונותיה של לונדון. הנסיעה בגלגל איטית מאד. היא נמשכת כחצי שעה וניתן להשקיף ממנה על כל לונדון. העיר לונדון עצמה היא הרי שטוחה ואין בה גבעות או הרים. לכן בעלי הגלגל טוענים שביום שמשי ונעים ניתן לראות ממרומי הגלגל למרחק של 40 קילומטרים. בקפסולה תוכלו לשבת בנוחות על מושבים או לזוז ולהסתובב.

שמתם לב לדבר מעניין? - גם כשעולים אליו נוסעים חדשים, הגלגל הענק לא עוצר! הגלגל הענק של לונדון, העין של בירת בריטניה, ממשיך לנוע באיטיות, כל הזמן...


מבט מקרוב על הגלגל:

https://www.youtube.com/watch?v=Q0DSDUR5Ww4


בלילה:

https://youtu.be/8hygCya0-sY


חוויה על הגלגל:

https://youtu.be/nWLhCd9TMkc


בלוגרים:

https://youtu.be/4vP_EUxYSHE


הדרכה:

https://youtu.be/DIB_vr-txEs
המלון השוויצרי
המלון השוויצרי
#על המלון עם התצפית החינמית והנהדרת מעל העיר

המלון השוויצרי (Swiss hotel) הוא מלון שמציע בין השאר מראה עילי, של כל סינגפור. הוא לא היחיד באזור Raffles Place. יש כאן כמה וכמה מגדלים גבוהים שמהם יש תצפית על סינגפור מלמעלה.

כדי להגיע לתצפית, היכנסו למלון, פנו בלובי המלון שמאלה, עברו דרך הבר ועלו לקומה 70.

מהחלון הגדול של קומת התצפית של המלון תוכלו לראות את נוף העיר כולה, כולל נוף בניינים אורבני ונופי הנהר של סינגפור. מרהיב!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-ztj6xr2TWM
מבצר סנט'אלמו
מבצר סנט’אלמו בנאפולי
#על המבצר המסתורי שמעל נאפולי

מבצר סנט’אלמו (Castel Sant'Elmo) הוא מבצר ימי־ביניימי טיפוסי, מסיבי ומרשים שממוקם בגבעת ווֹמרו, כמו גוהר מעל מנזר סן מרטינו (Certosa di San Martino), המנזר הענקי שנוסד במאה ה-14 ומעל נאפולי כולה.

עם מבט על הנוף הנפלא של נאפולי והסביבה, המבצר הזה הוא נקודת התצפית הכי מרשימה, מתוך העיר נאפולי עצמה, על העיר והמפרץ. שימו לב לנוף שנשקף מכאן, נוף גגות העיר הצבעוניים, בצבעי ירוק, צהבהב ואדמדם. אחרי גגות בתי נאפולי המרהיבה, כמו שטיח כחול ומרשים, מונח לו הים הגדול והמפרץ של נאפולי כולו. מכאן מבינים את האימרה הידועה "לראות את נאפולי ולמות..."

אבל למבצר הזה יש גם חלק אפל יותר. חומותיו של הקסטל סן אלמו יוצרים מראה דמוי צוק, שנראה כמעט טבעי. יש בו חרכי ירי אופייניים וקשתות עתיקות. החלק הפנימי של הטירה כולל מסדרונות אפלוליים וצינוקים.


#טיפים
כמו למנזר סן מרטינו, גם למבצר תוכלו להגיע באמצעות רכבל, ממרכז העיר העתיקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7Z0IXFh-B7c


וסיור במבצר:

https://youtu.be/fAvH04WiUvQ

תצפיות

טווין פיקס
טְוִוין פִּיקְס
#על שתי הגבעות התאומות של סן פרנסיסקו

גבעות הטְוִוין פִּיקְס (Twin Peaks) הן שתי גבעות עם פסגות זהות, המתנשאות לגובה של כמעט 300 מטרים. הגבעות הללו הן מהנקודות הגבוהות ביותר בסן פרנסיסקו ומהוות שתיים מנקודות התצפית הידועות בסן פרנסיסקו.

עם גבעת ה"טווין פיקס" הדרומית בגובה של 281 מטרים והצפונית בגובה 279 מטרים, גבעות ה"טווין פיקס" הן הנקודה השנייה בגובהה בעיר, אחרי הר דוידזון.

שתיהן מציעות חוויית נוף מרהיבה וחינמית, עם מבט פנורמי על נופי העיר וסביבתה. רבים אומרים כאן שמהן נשקף הנוף היפה ביותר של העיר וסביר שלעולם לא ימאס לכם לראות את העיר הזו מהגובה.

כמו שכונות אחרות בעיר, שנקראו על שם הגבעה שעליה נבנו, דוגמת גבעת נוב (Nob Hill), פסיפיק הייטס (Pacific Heights) וגבעת הרוסים (Russian Hill), גם שכונה זו נקראת על שם הטווין פיקס, שתי הפסגות התאומות שעליהן היא בנויה. כמוהן, גם טווין פיקס נחשבת אחד מאזורי המגורים היוקרתיים בעיר.

גבעות ה"טווין פיקס" נמצאות לא רחוק מפארק שער הזהב, דרך כביש ה-Twin Peaks Blvd, שמקיף את שתיהן במסלול בצורת הספרה 8.


מבט מקרוב

https://youtu.be/LZ4uHHW-D7s


ולסן פרנסיסקו מההרים הללו:

https://youtu.be/NeiAq1ATVJg


תמונות

https://youtu.be/9o7bDVjOQQo


ביקור במקום:

https://youtu.be/cO2bFSwZp0A
הר פבר
הר פבר
#על ההר עם התצפית הנפלאה על כל סינגפור

אם תחשקו בחווייה נהדרת ומרהיבה, עלו אל הר פאבר (Mount Faber) ועדיף בשעות החשיכה. בשעה זו הכל מואר בעיר סינגפור ובסביבתה ותוכלו אז ליהנות מהנוף המדהים של הנמל ושל האי סנטוסה.

אך גם ביום, תקבלו מכאן נקודת תצפית מעולה על הנמל, האיים הדרומיים ועל האי סנטוזה.


#טיפים
אל ראש ההר תוכלו להגיע באוטובוס, או בנסיעת רכבל היישר מהנמל ומהאי סנטוסה.

המעוניינים יכולים להזמין לרכבל ארוחת יוקרה, שתגיע ותמתין לכם בקרונית שברכבל, בעת הטיול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/85LzHGwKlpY


ביקור במקום:

https://youtu.be/8OrZLNHaMd4


הדרכה:

https://youtu.be/hvn8KMue8u8


בלוגרים:

https://youtu.be/C3Dn1atVJY8
מגדל קרלסברג
מגדל קרלסברג
#על מגדל התצפית המרהיב של העיר

פעם מגדל קרלסברג (Carlsberg Sky Tower), היום מגדל טייגר, גורד השחקים הזה מציע את אחת מנקודות התצפית היפות בסינגפור. גובהו של המגדל הוא 131 מטרים והוא מציע תצפית פנורמית, בת 360 מעלות, דרך חלונות ענק שקופים.

מכאן תוכלו לצפות אל האי המרכזי של סינגפור, כמו גם אל האי סנטוזה והאיים הדרומיים. מכאן גם תוכלו, בימים של ראות טובה, לראות הרחק ולהבחין באופק במלזיה ובאינדונזיה השכנות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/s-VtRSKTZVw


ביקור במקום:

https://youtu.be/NL36Z_nVBmM

הנוף ממנו:

https://youtu.be/9mkJ2wpeANo
מגדל קויט
מגדל קוֹיְט
#על מגדל האבן העגול עם התצפית הנפלאה

מגדל קוֹיְט (Coit Tower), המתנשא לגובה של 64 מטרים, הוא מגדל אבן עגול המציע תצפית נפלאה אל העיר והמפרץ.

המגדל נמצא בקצה גבעת הטלגרף שבעיר (Telegraph Hill). מראשו תיהנו מתצפית נפלאה ועוצרת נשימה של כל העיר ושל מרבית אתריה הבולטים.

התצפית הפנורמית שתקבלו מכאן, על מפרץ סן פרנסיסקו ועל גשר שער הזהב, היא אחת התצפיות היפות בעיר. אבל חוויית הנוף מהמגדל אינה הדבר היחיד שמיוחד בו. בתוך מגדל קויט תראו שלל ציורי קיר, שציירו בו 25 אמנים, מתלמידיו של האמן המקסיקני הנודע דייגו ריברה. את ציורי הקיר הללו הם ציירו בשנות ה-30 של המאה העשרים. הציורים הללו, המעטרים את פנים המגדל, מתארים את החיים בסן פרנסיסקו.


#טיפים
הכניסה חינם עד גיל 4.

ברכב להגיע דרך רחוב פילברט (Filbert), כי ברחוב הצר שמוביל אל המגדל יש לא פעם פקקי תנועה, בשל התיירים הרבים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7iBi3Ox2oPE


ביקור במקום:

https://youtu.be/lsuyb7XEOk0


הדרכה:

https://youtu.be/zqZZcasTzpc


מיצר בוספורוס
מיצר בוספורוס
#על המיצר שמפריד בין אסיה ואירופה


מיצר בוספורוס, או מיצרי הבוספורוס, הם שמותיו של מיצר ים שמפריד בין הים התיכון לים השחור. למעשה איסטנבול בנויה לאורך חופי המיצר, המפריד לאורך 30 קילומטרים בין אירופה לאסיה, מה שמאפשר לעיר ליהנות משני העולמות.

אסיה בצד אחד ואירופה בצד השני - אין הרבה מקומות כאלה בעולם ואין כמו מיצרי הבוספורוס (Bosphorus Strait) בכדי להמחיש באופן פיזי את התפקיד התרבותי והגיאוגרפי של איסטנבול וטורקיה בהיסטוריה של שתי היבשות.

חופי הבוספורוס הם תערובת מעניינת של ניגודים, בין צניעות ופאר ובין עבר והווה. מצד אחד הם משובצים בכפרי דייגים פשוטים, כשלידם בתי מלון מודרניים. תראו בהם ארמונות פאר ולידם מבצרים עתיקים ולעתים מתפוררים.

רבים אומרים שביקור באיסטנבול אינו מושלם ללא שיט בבוספורוס. במהלכו תוכלו ליהנות מאוויר פתוח ונוף נפלא. בשייט תוכלו לראות את גדות הבוספורוס המנוקדות בווילות ובבתי עשירים, חלקם חדשים וחלקם עומדים כאן שנים רבות. תוכלו לראות מכאן לא מעט מאיסטנבול, כולל כמה ממסגדיה היפים ביותר.

שימו לב גם לשתי המצודות השוכנות משני צידי המיצר. מצודות ההגנה הללו נקראות אנדולו היסרי ורומלי היסרי והן נבנו כדי לגבות מס מכל העוברים במיצרים. גם אליהן שווה להגיע ולסייר, כמו גם לקבל נקודות תצפית נפלאות על הסביבה והעיר המרשימה הזו.


#טיפים
הדרך הטובה ביותר לראות את המיצר היא מספינה היוצאת מנמל אמינונו ומפליגה מחוף אחד לשני, בין אסיה לאירופה.

ניתן גם לשוט בספינה עם ארוחת צהרים מאזור גשר הגלטה. הספינות עוצרות במקומות שונים ומעניינים בדרך, בהם ניתן לרדת לטייל ולשוב לספינה להמשך השייט.


שייט במצר הבוספורוס:

https://youtu.be/MkLnUR0OsUQ


בהילוך מהיר:

https://youtu.be/JMczEw7DrR0


שיט מודרך על הבוספורוס? - לחצו על הכפתור הצף

https://youtu.be/_-9czmaiCEM
מגדל N, מגדל סיאול
#על המגדל האייקוני שעל ההר הגבוה בסיאול

מפסגת הר נאמסאן, הכיפה הגבוהה בסיאול, משקיף על העיר מגדל סיאול (N Seoul Tower), הנחשב לאחד מסמליה הבולטים.

במגדל הגבוה, שנקרא כיום מגדל N (ה-N tower), יש תצפית פנורמית יוצאת דופן על המטרופולין הענקי שמקיף אותו. ראש המגדל מסתובב סביב צירו ואחת לשעה וארבעים דקות הוא משלים סיבוב שלם.

האות N, אגב, באה מ-"New". היא נוספה לשמו של המגדל בשנת 2005, לאחר ששופץ בעלות של מעל 15 מיליארד דולר.

גובהו של המגדל אמנם "רק" 237 מטרים, אך מכיוון שהוא בנוי על ראש הר נמסאן (Namsan), יוצא שהוא ניצב בגובה של 480 מטרים מעל פני הים.

מאז שנות ה-60 המגדל שימש כמגדל רדיו וטלוויזיה. בשנות ה-80 הוא נפתח לקהל הרחב, לתצפיות ולבילוי. כיום המגדל מואר בכל לילה, בכל צבעי הקשת, בעזרת מערכת מתקדמת, מבוססת טכנולוגיית לד. הדבר מקנה לו מראה נהדר בשעות החשיכה. בנוסף, נוהגים להקרין עליו, מעת לעת, יצירות אמנות דיגיטליות, בשלל צבעים וגוונים ובכך הופכים אותו למחזה מרהיב של אור וצבע, הנשקף למרחוק.

למרגלות המגדל, בנקודת התצפית המרשימה על העיר, תראו מעקה ארוך שעליו קשורים עשרות אלפי מנעולים, רבים מהם עם ציור או בצורת לב. זוגות אוהבים נעלו אותם על המעקה, באמונה שאהבתם לא תדעך לעולם. את המפתח הם משליכים מעבר למעקה. גם במרומי המגדל יש "בריכת משאלות", שלתוכה משליכים אנשים וזוגות מטבע, מסיבה דומה.


#טיפים
כדי לראות את אורות העיר הנפרשים מתחתיכם ויוצרים ים של אור, השתדלו להגיע למגדל לפני השקיעה.

אל ההר כיף לעלות ברכבל, אך בסופי שבוע וחגים עלולים להיות תורים אליו. לחילופין ניתן אמנם לעלות גם באוטובוס, אבל שווה אולי לטפס ברגל, בשביל התלול והמרהיב עם פינות הנוף הנהדרות.

בראש המגדל מסעדה מסתובבת, המספקת נוף עוצר נשימה. במגדל גם מספר מסעדות בסגנונות הנעים ממזון מהיר ועד למזון יוקרה בנוסח צרפתי, איטלקי או קוריאני.

בקרו בשירותים המיוחדים שמגדל ותופתעו...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ti84Kzs3Wf8


מופע האורות על המגדל:

https://youtu.be/lRBzubiA4Jk
סקיי גרדן
#על הגבעה הצופה על כל לונדון

מגדל סקיי גרדן (Sky garden) הוא מגדל לונדוני, המזכיר מכשיר קשר ולכן הוא זכה לכינוי "ווקי טוקי".

אבל המגדל בן 35 הקומות מיוחד בתצפית שבו, תצפית חינמית ופנורמית על כל העיר וסביבתה. לדעת רבים הנוף מכאן יפה מזה שרואים מהלונדון איי והוא כולל את גשר המצודה הנהדר.

בקומה העליונה, ממנה מתבצעת התצפית, יש גן ירק נהדר והתצפית מושלמת אבל רק בימים בהירים.

במגדל ניתן לאכול באחד משני בתי הקפה ושתי המסעדות , הלא זולים בכלל.


#טיפים
הכניסה חינם, אך במטרה להסדיר ולמנוע עומסים על המבנה, מקבלים יום ושעה מראש.

חובה להזמין באתר מקומות מראש, עדיף לפחות 2-3 שבועות לפני. בכל יום שני הם משחררים כרטיסים לעוד שבוע בהמשך.

לא להתייאש עם הכרטיסים ולנסות עד שמצליחים.

ניתן להזמין גם מקום במסעדות ובבתי הקפה, אבל הם יקרים מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rd-V2D07XOM


ביקור במקום:

https://youtu.be/KjDjR7nGokg


הדרכה:

https://youtu.be/lWAdTpcEaJY


בלוגרים:

https://youtu.be/87dnHa20ilA
רונדטורן, המגדל העגול
#על מגדל התצפית ביום ומצפה הכוכבים בלילה

תצפית מרהיבה על הנופים היפים ביותר של קופנהגן כולה תוכלו לקבל במגדל העגול, בדנית ה"רונדטורן" (Rundetårn). את המגדל הזה הקים המלך כריסטיאן הרביעי לצורך מצפה הכוכבים שלו.

אל ראש המגדל עולים במסלול ספירלי. אחרי עליה בכבש הלולייני, 209 מטרים אורכו, תגיעו חסרי נשימה אל התצפית שלמעלה. האגדה, אגב, מספרת שהמלך נהג לעלות עליו כשהוא רכוב על סוסו...

טיפוס במעלה המגדל העגול יציג לכם את המצפה הפעיל העתיק ביותר באירופה. במגדל העגול ממוקם גם מצפה הכוכבים של העיר. אם תגיעו לכאן בלילה, תוכלו לצפות בכוכבים, באמצעות הטלסקופ שבכיפתו.


#מה תראו כאן?
בראש המגדל העגול, שנבנה במאה ה-17, יש תצפית מקסימה. אמנם מראש המבנה, מגובה של 35 מטרים, נשקפים הנופים היפים ביותר של קופנהגן, אבל חשוב לזכור שמדובר קודם כל במצפה הכוכבים העתיק ביותר באירופה.

ואכן, בכל ערב ולילה תוכלו לצפות בכוכבים מהטלסקופ שבכיפת המגדל. לשם כך תעלו במסלול הספירלי שאורכו 209 מטרים. העליה למגדל נכרכת סביבו ומקיפה אותו 7 פעמים.

במהלך הטיפוס אל ראשו של המגדל, תראו גומחה קטנה שבה תוכלו להיכנס אל משטח ובו רצפת זכוכית שקופה, שעליה ניתן לעמוד ולהביט למטה. היא תספק לכם מבט אל תוך המגדל בכיוון מטה. לא ללוקים בפחד גבהים ולבעלי לב חלש!

משהגעתם למעלה, תגלו תצפית נהדרת אל גגות העיר העתיקה. מולכם יתגלו גם לא מעט מבנים מודרניים שנבנו בעיר. רחוק יותר תראו את הגשר המפורסם שמחבר בין העיר קופנהגן לעיר השוודית מאלמו.

עוד תראו, בקרבת המגדל העגול, מבנה שנראה כמו בית קפה. למעשה, מדובר בספריית האוניברסיטה. אם תצליחו לראות פנימה, תזהו חלל בן מספר קומות, עם מדרגות נעות שמחברות ביניהן. באטריום, החלל המרכזי שלה, תראו תאי קריאה מעץ וזכוכית. כאן יושבים הסטודנטים של האוניברסיטה הסמוכה ולומדים.


#תולדות המקום
הרונדטורן (Rundetårn) הוא מצפה הכוכבים הפעיל העתיק ביותר באירופה. הוא מהווה חלק ממתחם ששמו "טריניטיום", הכולל גם כנסייה ואת הספרייה של האוניברסיטה. את שניהם רואים ממנו.

בשנת 1637 הניח המלך כריסטיאן הרביעי את אבן הפינה למגדל. הוא יזם את הקמתו, לצורך המחקר האסטרונומי ולצרכי המוסדות האקדמיים של תקופתו. יש אומרים שהוא נבנה במיוחד לצרכיו המחקריים של האסטרונום הנודע טיכו ברהה (Tycho Brahe) ומדענים מרחבי אירופה הוזמנו אז להתפעל ממנו.

מספרים גם שהשביל הספירלי הפנימי אל ראש המגדל, שביל שמקיף את המגדל 7 פעמים, תוכנן כך שהמלך יוכל לעלות עד למעלה, אל ראש המגדל, בכרכרה שלו, הרתומה לסוס. אגב, הצארינה הרוסית, אשתו של הצאר פטר הגדול, בביקור שלהם, בשנת 1721 בדנמרק , אכן עלתה עד לכאן, על גבי כרכרה רתומה ל-6 סוסים.

בימי המלך פרדריק הרביעי נפתח המגדל לציבור, לעלות לראש המגדל ולצפות ממנו בעיר. ב-1861 הפריע רעש ההמונים השועטים אל ראש המבנה לתצפיות האסטרונומיות והן צומצמו למינימום. כיום המגדל חזר לשמש לחלק מהתצפיות האסטרונומיות.

עצוב לגלות שעוד אוכלוסיה שגילתה את המגדל עם הזמן היא זו של המתאבדים, שקפצו מראשו אל מותם.


#תרגיל בילוש קצר
באחד מחלונות המגדל יש מילים בעברית. נסו למצוא אותן ולומר מה כתוב בהן.


#טיפים
אם יש לכם זמן, היכנסו לבקר בכנסייה שליד ובספריה של האוניברסיטה, הסמוכה גם היא.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XVzvTkoMsgY


ביקור במקום:

https://youtu.be/ivMbslkvp_k


בלוגרים:

https://youtu.be/BZV0QLWTkBg


הדרכה:

https://youtu.be/HVlTPACsUfU
כנסיית המושיע
#על המגדל המפותל והמדרגות החיצוניות

כנסיית המושיע (Church of Our Saviour) מפורסמת במגדל הספירלי שלה. הכנסייה, שנבנתה במאה ה-17, ידועה גם במדרגות החיצוניות שלה, המלופפות סביב המגדל בן 95 המטרים ומגיעות אל קודקודו.

את הצריח, שתוכנן בידי לוריץ דה תורה, הוסיפו כאן בשנת 1752. המגדל הזה של הכנסייה נבנה בהשראת סנט איבו ברומא, המגדל של בורומיני.

בתוכה אתם יכולים לראות את המזבח הבארוקי המרהיב, משנת 1698, המעוטר ומגולף להפליא.

כנסיית וון פרלסרס קירק נמצאת בשכונת כריסטיאנה, הידועה בקומונה ההיפית שבה, המקיימת סוג של "עיר החופשית".


#על התצפית מהמגדל
התצפית הפנורמית על העיר יחייב כאן טיפוס אל ראש המגדל, שיעביר אתכם על כ-400 מדרגות לולייניות המובילות אל ראשו. שימו לב ש-165 המדרגות האחרונות הן צמודות לקיר מבחוץ ועוברות לאורך שפת המגדל החיצונית.

הטיפוס בחלק הזה מפחיד ממש ומהווה מבחן אומץ. הוא אינו מיועד לסובלים מפחד גבהים. אבל מי שמתגבר על הפחד זוכה לפרס הגדול כאן - תצפית מרהיבה אל נוף עירוני מפעים.


#טיפים
הכניסה לכנסייה חופשית. העלייה לראש המגדל בתשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LE5Zh5tq-vs


ביקור במקום:

https://youtu.be/z16L6Nz5Vvo


קול פעמונים:

https://youtu.be/Wvn3ftWVAb4
מגדל קילסברג הלולייני
#על המגדל עם התצפית המרשימה על שטוטגרט

מגדל קילסברג הלולייני, הממוקם במרכז פארק יפהפה, מאפשר לטפס בחינם על מדרגות לולייניות בגובה 40 מטרים ולצפות בעיר שטוטגרט כולה.

בסיס המגדל הוא צר מאוד, עם שורת תומכים וכדור שמונח מעליהם. הנוף של שטוטגרט מרשים מכאן מאד ונותן יופי של הזדמנות לראות את העיר מלמעלה.

העליה במדרגות הלולייניות אינה קשה, אבל החלק המעניין והמפחיד בה הוא תחושת חוסר היציבות מתחת לרגליים בזמן הטיפוס. אגב, דומה שהחשש הזה הוא יותר נחלתם של המבוגרים האוחזים במעקה, בזמן שהילדים "טסים" למעלה ולמטה ללא חשש...


#טיפים
מי שסובלים מפחד גבהים יוכלו להסתפק כאן באחת הקומות הנמוכות יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TRY42E9EERI


הנוף מלמעלה:

https://youtu.be/57yG7qiN-mE


תמונות:

https://youtu.be/K16AjqHtXm0
גבעת קרלושה
#על הגבעה עם התצפית הנינוחה על מרכז שטוטגרט

גבעת קרלושה (Karlshöhe) היא גבעה המרוחקת רק כ-500 מטרים מלב העיר שטוטגרט. ממנה ניתן להשקיף על הנוף העירוני המרהיב שמסביב ולצלם את העיר והנוף הפנורמי שמסביבה.

על הגבעה תראו גם מסעדה קטנה. תוכלו לשתות ולאכול בה, או סתם לנוח וליהנות מהאוויר הצח שמסביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wuZj1o3DXoM


ובערב:

https://youtu.be/Kf8AAii5GsI
מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט
#על מגדל הטלוויזיה עם הנוף הנהדר

מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט (Fernsehturm Stuttgart), המתנשא לגובה של כ-200 מטר, הוא מגדל הטלוויזיה הראשון שנבנה בעולם וממנו ניתן לראות את המראות הנפלאים של העיר וסביבותיה.

מטוקיו לטורונטו - מגדל הטלוויזיה הזה, שנבנה מבטון מזוין, הוקם בשנים 1954-56 והיה אב טיפוס למגדלי טלוויזיה דומים ומפורסמים, שנבנו בשנות ה-50 המאוחרות של המאה הקודמת, ברחבי העולם.

מכאן תוכלו לקבל תצפית פנורמית מהממת של העיר שטוטגרט וסביבתה, ההרים הסוואביים (Swabian Alb) ועד תחילתו של "היער השחור" (Black Forest).


#טיפים
כדאי להביא בגד חם.

הזמן הטוב ביותר לבוא לכאן הוא לקראת שקיעה.

במגדל יש בית קפה.

העלייה והירידה הן במעלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dOx4yUGdBcI


ביקור במקום:

https://youtu.be/l-wW1LZbftA


הדרכה:

https://youtu.be/EedwP6ISf0o
גבעת הדרורים
#על גבעת התצפית שעליה ניצבת האוניברסיטה של מוסקבה

וורוביובי גורי, "גבעת הדרורים" (Vorobyovy Gory), או "הר הדרורים", היא הנקודה הגבוהה ביותר במוסקבה. מכאן ניתן לקבל את תצפית הנוף היפה ביותר, אל אחת הערים היפות בעולם.

הגבעה הזו שוקקת חיים ועניין, במיוחד בשעות הלילה. בלילות הקיץ מתכנסים כאן כל בני הנוער של מוסקבה, כדי לבלות, לשתות ולהשוויץ באופנועים שלהם.

בגב התצפית תראו את בניין האוניברסיטה בן 36 הקומות, שהוא אחד "משבע האחיות" ומואר כולו בערב באור נפלא ומרהיב.

גבעת הדרורים ממוקמת בדיוק אל מול האצטדיון האולימפי של מוסקבה. אגב, אם תביטו משמאל לתצפית, תוכלו לראות את מקפצת השלג האולימפית של מוסקבה.


#טיפים
אל התצפית הנפלאה הזו שווה להגיע במיוחד בערב.

כדי לראות את בניין האוניברסיטה מואר כולו, הגיעו לפני חצות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vgIsQj9t24Q


ובלילה

https://youtu.be/rOhCDsib80Q


קבר בן גוריון
#על הקבר של דוד ופולה

ממש בקצה המצוק המשקיף על הנוף המרהיב של בקעת צין ורמת עבדת, אתם בקבר בן גוריון (Ben Gurion's grave). זוהי אחוזת הקבר המטופחת והצנועה, של ראש ממשלת ישראל הראשון, דוד בן-גוריון ורעייתו, פולה.

לאחר שעברתם בגן המטופח, עתיר הצמחייה המקומית שפורחת בתנאי היובש ומליחות קרקע המדבר, הגעתם אל רחבה גדולה ופתוחה. במרכזה אתם רואים את הקברים, עם המצבות הצנועות, שמעליהם מטיל את צילו עץ פלפלון.

אחוזת הקבר נמצאת על שפת מצוק וממנה ניבט נוף מרהיב. כאן הובא דוד בן-גוריון לקבורה, בשנת 1973, לאחר פטירתו. באחוזת הקבר שבמדרשת שדה בוקר, הוא נקבר לצד אשתו פולה, שנקברה כאן שנים ספורות לפני כן.

כך, בחר עוד בחייו וזכה האיש שחלם ליישב את הנגב, להיקבר בו לאחר מותו, אל מול הנוף של נחל צין ומצוקי רמת עבדת.


#מי היה בן גוריון - באדיבות האנציקלופדיה אאוריקה
על הנגב אמר ראש הממשלה הראשון של ישראל ואבי תקומת המדינה היהודית: "בנגב ייבחן העם בישראל".

דוד בן גוריון, מייסד מדינת ישראל, הפך מיד עם הקמתה לראש הממשלה ושר הביטחון הראשון שלה. בן גוריון היה ממנהיגיה הבולטים של התנועה הציונית. הוא שהחליט, דחף, שכנע את חבריו והכריז על הקמת המדינה בתאריך ה' באייר, תש"ח.

בן גוריון עיצב את דמות המדינה הצעירה ודמותו של צה"ל, כצבא העם. בעיקר חשובה היתה תפיסתו את צה"ל כצבא העם כולו, יחסו לנושא החינוך וחשיבותו לכל אזרח בישראל ויחסו לעליה לארץ, כשלמרות הקשיים והמצוקה הכלכלית בשנותיה הראשונות של המדינה, התעקש בן גוריון להעלות אליה כל יהודי שניתן.

בן גוריון גם האמין ביישוב הנגב ובשנת 1953 הוא התקבל כחבר ועבר לגור בצריף רעוע בקיבוץ שדה בוקר שבנגב, יחד עם אשתו פולה וברצון לסמן לאחרים על חשיבות הנושא.

בשנת 1963 כשפרש מהחיים הפוליטיים הוא העביר סופית את מקום מגוריו אל הקיבוץ. שם הוא התגורר עד למותו.


#תצפית נחל צין
מקצה רחבת הקבר של בני הזוג בן גוריון נשקף נופיהם המרהיבים של בקעת צין ורמת עבדת.

מכאן תראו את הפסגה המחודדת של חוד עקב. למטה רואים את נחל צין המרשים ומעליו את רמת עבדת הנישאת והמצוקים שלה.

מיטבי התצפית יאתרו גם את נחל חוורים, את נחל עקב, את החוורים המלבינים של נחל צין ואת רמת דבשון.

בתנאי ראות טובים תוכלו לראות הרחק במזרח גם את הרי מואב שבממלכת ירדן.


#נקודת הצפרות
רבים לא מודעים לכך שנקודת התצפית הזו היא גם מקום מצויין לחובבי ציפורים. מאתר צפרות הזה תוכלו לצפות בשלל ציפורים הבאות לשתות במעיינות ועופות דורסים המקננים בצוקים וממתינים לציד. אלו גם אלו נמשכים לקניונים של נחל צין, אל המצוקים והמעיינות שבהם ואל הערוצים היורדים מרמת עבדת.

מכאן תוכלו לגלות בכל שלב ועונה בשנה, ציפורים נודדות, ממינים בלתי צפויים. ביניהם נראים הסלעית לבנת-בטן, עורב חום עורף, מדברון, ורדית סיני וסנונית סלעים. גם דורסים כמו רחם ונשר נצפים כאן לא פעם ולעתים אף צוללים אל הטרף שמתחת.


#טיפים
מומלץ לבוא לכאן לקראת שקיעה המדבר אז נצבע באדום והיופי רב ומפעים.

השבילים אל אחוזת הקבר מונגשים לעגלות נכים.


הנה קבר בן גוריון:

https://youtu.be/4MsRY8l8R2E


ותמונות מהמקום:

https://youtu.be/JbvLRVeVCXg
דרגון בק
#על מסלול ההליכה עם התצפית המיוחדת על הונג קונג

מסלול "גב הדרקון", או דרגון בק (Dragon's Back) נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים בהונג קונג. את המסלול הכי כדאי לעשות ביום עם ראות טובה מאד ושמש מחממת אך מתונה. חודשי הסתיו יתאימו בול בשביל המסלול הזה.

למעשה, מדובר בקטע השמיני של "שביל הונג קונג" (Hong Kong Trail) הארוך. צעידה במסלול ה"דרגון בק" מאפשרת להשקיף על העיר מזווית שונה ומיוחדת. מצד אחד תראו את המגדלים ובנייני העיר הגבוהים, כשאתם מעליהם. מהצד השני נשקף נוף פנורמי ומרהיב של כל רצועת החוף של הונג קונג.

המסלול מומלץ מאוד. ההליכה בו היא על רכס ירוק, שצורתו מזכירה גב של דרקון ומכאן שמו. במהלכו תראו נופים עוצרי נשימה של המפרצים שמסביב ושל ההרים מכוסי היערות. אפשר גם לשלב בו ביקור בכפר הציורי שק או (Shek-O) או בחוף "ביג ווייב ביי" (Big Wave Bay) הסמוך.


#טיפים
נקודת ההתחלה היא מ-Tin Wan.

אורך המסלול בדרך כלל עד 3 שעות.

אם אתם מגיעים לכפר סטנלי תוכלו לשלב את ההליכה בו בדרך לשם או משם.

בתום המסלול תחזרו לתחנת הרכבת ומשם אל המלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3yB7HIFlCro


ביקור במקום:

https://youtu.be/CB4ukvB7Djw


הדרכה:

https://youtu.be/3LKBCFjlzbc
מבצר וִישֶׁגְרָאד
#על המבצר עם התצפית לברך הדנובה

ממקומו בראש ההר שמעל לכפר, יאפשר לכם מבצר, מצודת או טירת וִישֶׁגְרָאד (Visegrad Citadel או Fellegvar Visegrad) תצפית מצוינת, יש אומרים הטובה ביותר, אל המקום שבו מתעקל נהר הדנובה, או מה שמכונה "ברך הדנובה".

נקודה מיוחדת במבצר היא מגדל התצפית (Nagy Villam), שממנו תוכלו להשקיף על הנוף המרהיב שלמרגלותיו, אל היערות העבותים, הטבע הירוק והעצום שמסביב. וכמובן אל עיקול נהר הדנובה המרשים.

מצודת וישגראד נבנתה במאות ה-13 וה-14 ושימשה את מלכי הונגריה במשך שנים רבות. כיום היא מוזיאון שבו שחזור של חיי האנשים במבצר של ימי הביניים והצגה של אירועים שונים בתולדותיו. במבצר תוכלו לשוטט בחדרים והאולמות ולראות תצוגה מוזיאונית של חפצים ששימשו את באיו ודייריו, לצד לבוש מסורתי של אנשי התקופה.


#העיירה וישגארד
העיירה וישגארד (Visegrad) שמתחת למצודה הייתה בעבר כפר קטן. כיום היא עיירה שלווה ונעימה, שכיף לשוטט בה. בטיול בין בתיה תוכלו לראות שרידים של ארמונות קדומים.

העיירה שוכנת מעל "ברך הדנובה", או עיקול הדנובה (Danube bend). זהו הכינוי למקום שבו מתעקל נהר הדנובה הרחב.


#טיפים
אל המבצר ניתן לעלות מווישיגרד ברגל או ברכב, מאמץ של כחצי שעה.

במסעדת האבירים שבמבצר תוכלו לסעוד באווירה של אבירים. כשאתם ישובים לאורך שולחנות עץ ארוכים, עם כתר קרטון לראשכם, יגישו לכם מלצרי המסעדה אוכל הונגרי מסורתי.


ביקור במקום:

https://youtu.be/oNKKg9POHJQ


מהאוויר:

https://youtu.be/fL_SkKamyas


והעיירה וישיגראד:

https://youtu.be/skCci8j9e_0
לוק מה צ'או
#על נקודת התצפית המעניינת אל העיר שן צ'ן

אם רוצים להבין את המהפכה שסין עוברת, עולים אל לוק מה צ'או (Lok Ma Chau) ומשקיפים ממנה אל העיר שן צ'ן.

עד שהוחזרה הונג קונג לסין היתה שן צ'ן עיר במדינה אחרת. היום נוהגים רבים מתושבי הונג קונג, לערוך בה קניות בזול ולרכוש חיקויים של מותגים בינלאומיים, שכמותם לא זמינים בהונג קונג עצמה, ודאי שלא במחירים שמוצאים בה.

כי העיר החדשה שנצ'ן, שהייתה בסוף המאה הקודמת מכפר דייגים קטנטן לעיירה ובה 20 אלף תושבים, הספיקה להפוך מאז לעיר תעשייתית ענקית וסואנת. שדרות רחבות החליפו בעיר החדשה והגדולה את הסמטאות הצרות של הכפר. בתי הכפר הנמוכים הוחלפו במאות מגדלים גבוהים וגורדי שחקים נישאים ומיליוני תושבים מתגוררים בכרך הענקי ורק הולכים ומתרבים בו כל העת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yEKiLe8DKto


ומהאוויר:

https://youtu.be/KwmH0H6Xqqw
בֵּלָה וִיסְטָה
כיכר סנטה לוּצִ'יה
גבעת לִיקַבִּיטוּס
מצפה גריפית
המגדלור של פאפוס


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.