» «
מגדל N
מגדל N, מגדל סיאול
#על המגדל האייקוני שעל ההר הגבוה בסיאול

מפסגת הר נאמסאן, הכיפה הגבוהה בסיאול, משקיף על העיר מגדל סיאול (N Seoul Tower), הנחשב לאחד מסמליה הבולטים.

במגדל הגבוה, שנקרא כיום מגדל N (ה-N tower), יש תצפית פנורמית יוצאת דופן על המטרופולין הענקי שמקיף אותו. ראש המגדל מסתובב סביב צירו ואחת לשעה וארבעים דקות הוא משלים סיבוב שלם.

האות N, אגב, באה מ-"New". היא נוספה לשמו של המגדל בשנת 2005, לאחר ששופץ בעלות של מעל 15 מיליארד דולר.

גובהו של המגדל אמנם "רק" 237 מטרים, אך מכיוון שהוא בנוי על ראש הר נמסאן (Namsan), יוצא שהוא ניצב בגובה של 480 מטרים מעל פני הים.

מאז שנות ה-60 המגדל שימש כמגדל רדיו וטלוויזיה. בשנות ה-80 הוא נפתח לקהל הרחב, לתצפיות ולבילוי. כיום המגדל מואר בכל לילה, בכל צבעי הקשת, בעזרת מערכת מתקדמת, מבוססת טכנולוגיית לד. הדבר מקנה לו מראה נהדר בשעות החשיכה. בנוסף, נוהגים להקרין עליו, מעת לעת, יצירות אמנות דיגיטליות, בשלל צבעים וגוונים ובכך הופכים אותו למחזה מרהיב של אור וצבע, הנשקף למרחוק.

למרגלות המגדל, בנקודת התצפית המרשימה על העיר, תראו מעקה ארוך שעליו קשורים עשרות אלפי מנעולים, רבים מהם עם ציור או בצורת לב. זוגות אוהבים נעלו אותם על המעקה, באמונה שאהבתם לא תדעך לעולם. את המפתח הם משליכים מעבר למעקה. גם במרומי המגדל יש "בריכת משאלות", שלתוכה משליכים אנשים וזוגות מטבע, מסיבה דומה.


#טיפים
כדי לראות את אורות העיר הנפרשים מתחתיכם ויוצרים ים של אור, השתדלו להגיע למגדל לפני השקיעה.

אל ההר כיף לעלות ברכבל, אך בסופי שבוע וחגים עלולים להיות תורים אליו. לחילופין ניתן אמנם לעלות גם באוטובוס, אבל שווה אולי לטפס ברגל, בשביל התלול והמרהיב עם פינות הנוף הנהדרות.

בראש המגדל מסעדה מסתובבת, המספקת נוף עוצר נשימה. במגדל גם מספר מסעדות בסגנונות הנעים ממזון מהיר ועד למזון יוקרה בנוסח צרפתי, איטלקי או קוריאני.

בקרו בשירותים המיוחדים שמגדל ותופתעו...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ti84Kzs3Wf8


מופע האורות על המגדל:

https://youtu.be/lRBzubiA4Jk
מגדל סקיי גרדן
סקיי גרדן
#על הגבעה הצופה על כל לונדון

מגדל סקיי גרדן (Sky garden) הוא מגדל לונדוני, המזכיר מכשיר קשר ולכן הוא זכה לכינוי "ווקי טוקי".

אבל המגדל בן 35 הקומות מיוחד בתצפית שבו, תצפית חינמית ופנורמית על כל העיר וסביבתה. לדעת רבים הנוף מכאן יפה מזה שרואים מהלונדון איי והוא כולל את גשר המצודה הנהדר.

בקומה העליונה, ממנה מתבצעת התצפית, יש גן ירק נהדר והתצפית מושלמת אבל רק בימים בהירים.

במגדל ניתן לאכול באחד משני בתי הקפה ושתי המסעדות , הלא זולים בכלל.


#טיפים
הכניסה חינם, אך במטרה להסדיר ולמנוע עומסים על המבנה, מקבלים יום ושעה מראש.

חובה להזמין באתר מקומות מראש, עדיף לפחות 2-3 שבועות לפני. בכל יום שני הם משחררים כרטיסים לעוד שבוע בהמשך.

לא להתייאש עם הכרטיסים ולנסות עד שמצליחים.

ניתן להזמין גם מקום במסעדות ובבתי הקפה, אבל הם יקרים מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rd-V2D07XOM


ביקור במקום:

https://youtu.be/KjDjR7nGokg


הדרכה:

https://youtu.be/lWAdTpcEaJY


בלוגרים:

https://youtu.be/87dnHa20ilA
רונדטורן
רונדטורן, המגדל העגול
#על מגדל התצפית ביום ומצפה הכוכבים בלילה

תצפית מרהיבה על הנופים היפים ביותר של קופנהגן כולה תוכלו לקבל במגדל העגול, בדנית ה"רונדטורן" (Rundetårn). את המגדל הזה הקים המלך כריסטיאן הרביעי לצורך מצפה הכוכבים שלו.

אל ראש המגדל עולים במסלול ספירלי. אחרי עליה בכבש הלולייני, 209 מטרים אורכו, תגיעו חסרי נשימה אל התצפית שלמעלה. האגדה, אגב, מספרת שהמלך נהג לעלות עליו כשהוא רכוב על סוסו...

טיפוס במעלה המגדל העגול יציג לכם את המצפה הפעיל העתיק ביותר באירופה. במגדל העגול ממוקם גם מצפה הכוכבים של העיר. אם תגיעו לכאן בלילה, תוכלו לצפות בכוכבים, באמצעות הטלסקופ שבכיפתו.


#מה תראו כאן?
בראש המגדל העגול, שנבנה במאה ה-17, יש תצפית מקסימה. אמנם מראש המבנה, מגובה של 35 מטרים, נשקפים הנופים היפים ביותר של קופנהגן, אבל חשוב לזכור שמדובר קודם כל במצפה הכוכבים העתיק ביותר באירופה.

ואכן, בכל ערב ולילה תוכלו לצפות בכוכבים מהטלסקופ שבכיפת המגדל. לשם כך תעלו במסלול הספירלי שאורכו 209 מטרים. העליה למגדל נכרכת סביבו ומקיפה אותו 7 פעמים.

במהלך הטיפוס אל ראשו של המגדל, תראו גומחה קטנה שבה תוכלו להיכנס אל משטח ובו רצפת זכוכית שקופה, שעליה ניתן לעמוד ולהביט למטה. היא תספק לכם מבט אל תוך המגדל בכיוון מטה. לא ללוקים בפחד גבהים ולבעלי לב חלש!

משהגעתם למעלה, תגלו תצפית נהדרת אל גגות העיר העתיקה. מולכם יתגלו גם לא מעט מבנים מודרניים שנבנו בעיר. רחוק יותר תראו את הגשר המפורסם שמחבר בין העיר קופנהגן לעיר השוודית מאלמו.

עוד תראו, בקרבת המגדל העגול, מבנה שנראה כמו בית קפה. למעשה, מדובר בספריית האוניברסיטה. אם תצליחו לראות פנימה, תזהו חלל בן מספר קומות, עם מדרגות נעות שמחברות ביניהן. באטריום, החלל המרכזי שלה, תראו תאי קריאה מעץ וזכוכית. כאן יושבים הסטודנטים של האוניברסיטה הסמוכה ולומדים.


#תולדות המקום
הרונדטורן (Rundetårn) הוא מצפה הכוכבים הפעיל העתיק ביותר באירופה. הוא מהווה חלק ממתחם ששמו "טריניטיום", הכולל גם כנסייה ואת הספרייה של האוניברסיטה. את שניהם רואים ממנו.

בשנת 1637 הניח המלך כריסטיאן הרביעי את אבן הפינה למגדל. הוא יזם את הקמתו, לצורך המחקר האסטרונומי ולצרכי המוסדות האקדמיים של תקופתו. יש אומרים שהוא נבנה במיוחד לצרכיו המחקריים של האסטרונום הנודע טיכו ברהה (Tycho Brahe) ומדענים מרחבי אירופה הוזמנו אז להתפעל ממנו.

מספרים גם שהשביל הספירלי הפנימי אל ראש המגדל, שביל שמקיף את המגדל 7 פעמים, תוכנן כך שהמלך יוכל לעלות עד למעלה, אל ראש המגדל, בכרכרה שלו, הרתומה לסוס. אגב, הצארינה הרוסית, אשתו של הצאר פטר הגדול, בביקור שלהם, בשנת 1721 בדנמרק , אכן עלתה עד לכאן, על גבי כרכרה רתומה ל-6 סוסים.

בימי המלך פרדריק הרביעי נפתח המגדל לציבור, לעלות לראש המגדל ולצפות ממנו בעיר. ב-1861 הפריע רעש ההמונים השועטים אל ראש המבנה לתצפיות האסטרונומיות והן צומצמו למינימום. כיום המגדל חזר לשמש לחלק מהתצפיות האסטרונומיות.

עצוב לגלות שעוד אוכלוסיה שגילתה את המגדל עם הזמן היא זו של המתאבדים, שקפצו מראשו אל מותם.


#תרגיל בילוש קצר
באחד מחלונות המגדל יש מילים בעברית. נסו למצוא אותן ולומר מה כתוב בהן.


#טיפים
אם יש לכם זמן, היכנסו לבקר בכנסייה שליד ובספריה של האוניברסיטה, הסמוכה גם היא.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XVzvTkoMsgY


ביקור במקום:

https://youtu.be/ivMbslkvp_k


בלוגרים:

https://youtu.be/BZV0QLWTkBg


הדרכה:

https://youtu.be/HVlTPACsUfU
כנסיית המושיע
כנסיית המושיע
#על המגדל המפותל והמדרגות החיצוניות

כנסיית המושיע (Church of Our Saviour) מפורסמת במגדל הספירלי שלה. הכנסייה, שנבנתה במאה ה-17, ידועה גם במדרגות החיצוניות שלה, המלופפות סביב המגדל בן 95 המטרים ומגיעות אל קודקודו.

את הצריח, שתוכנן בידי לוריץ דה תורה, הוסיפו כאן בשנת 1752. המגדל הזה של הכנסייה נבנה בהשראת סנט איבו ברומא, המגדל של בורומיני.

בתוכה אתם יכולים לראות את המזבח הבארוקי המרהיב, משנת 1698, המעוטר ומגולף להפליא.

כנסיית וון פרלסרס קירק נמצאת בשכונת כריסטיאנה, הידועה בקומונה ההיפית שבה, המקיימת סוג של "עיר החופשית".


#על התצפית מהמגדל
התצפית הפנורמית על העיר יחייב כאן טיפוס אל ראש המגדל, שיעביר אתכם על כ-400 מדרגות לולייניות המובילות אל ראשו. שימו לב ש-165 המדרגות האחרונות הן צמודות לקיר מבחוץ ועוברות לאורך שפת המגדל החיצונית.

הטיפוס בחלק הזה מפחיד ממש ומהווה מבחן אומץ. הוא אינו מיועד לסובלים מפחד גבהים. אבל מי שמתגבר על הפחד זוכה לפרס הגדול כאן - תצפית מרהיבה אל נוף עירוני מפעים.


#טיפים
הכניסה לכנסייה חופשית. העלייה לראש המגדל בתשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LE5Zh5tq-vs


ביקור במקום:

https://youtu.be/z16L6Nz5Vvo


קול פעמונים:

https://youtu.be/Wvn3ftWVAb4

תצפיות

מגדל קילסברג הלולייני
מגדל קילסברג הלולייני
#על המגדל עם התצפית המרשימה על שטוטגרט

מגדל קילסברג הלולייני, הממוקם במרכז פארק יפהפה, מאפשר לטפס בחינם על מדרגות לולייניות בגובה 40 מטרים ולצפות בעיר שטוטגרט כולה.

בסיס המגדל הוא צר מאוד, עם שורת תומכים וכדור שמונח מעליהם. הנוף של שטוטגרט מרשים מכאן מאד ונותן יופי של הזדמנות לראות את העיר מלמעלה.

העליה במדרגות הלולייניות אינה קשה, אבל החלק המעניין והמפחיד בה הוא תחושת חוסר היציבות מתחת לרגליים בזמן הטיפוס. אגב, דומה שהחשש הזה הוא יותר נחלתם של המבוגרים האוחזים במעקה, בזמן שהילדים "טסים" למעלה ולמטה ללא חשש...


#טיפים
מי שסובלים מפחד גבהים יוכלו להסתפק כאן באחת הקומות הנמוכות יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TRY42E9EERI


הנוף מלמעלה:

https://youtu.be/57yG7qiN-mE


תמונות:

https://youtu.be/K16AjqHtXm0
גבעת קרלושה
גבעת קרלושה
#על הגבעה עם התצפית הנינוחה על מרכז שטוטגרט

גבעת קרלושה (Karlshöhe) היא גבעה המרוחקת רק כ-500 מטרים מלב העיר שטוטגרט. ממנה ניתן להשקיף על הנוף העירוני המרהיב שמסביב ולצלם את העיר והנוף הפנורמי שמסביבה.

על הגבעה תראו גם מסעדה קטנה. תוכלו לשתות ולאכול בה, או סתם לנוח וליהנות מהאוויר הצח שמסביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wuZj1o3DXoM


ובערב:

https://youtu.be/Kf8AAii5GsI
מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט
מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט
#על מגדל הטלוויזיה עם הנוף הנהדר

מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט (Fernsehturm Stuttgart), המתנשא לגובה של כ-200 מטר, הוא מגדל הטלוויזיה הראשון שנבנה בעולם וממנו ניתן לראות את המראות הנפלאים של העיר וסביבותיה.

מטוקיו לטורונטו - מגדל הטלוויזיה הזה, שנבנה מבטון מזוין, הוקם בשנים 1954-56 והיה אב טיפוס למגדלי טלוויזיה דומים ומפורסמים, שנבנו בשנות ה-50 המאוחרות של המאה הקודמת, ברחבי העולם.

מכאן תוכלו לקבל תצפית פנורמית מהממת של העיר שטוטגרט וסביבתה, ההרים הסוואביים (Swabian Alb) ועד תחילתו של "היער השחור" (Black Forest).


#טיפים
כדאי להביא בגד חם.

הזמן הטוב ביותר לבוא לכאן הוא לקראת שקיעה.

במגדל יש בית קפה.

העלייה והירידה הן במעלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dOx4yUGdBcI


ביקור במקום:

https://youtu.be/l-wW1LZbftA


הדרכה:

https://youtu.be/EedwP6ISf0o
גבעת הדרורים
גבעת הדרורים
#על גבעת התצפית שעליה ניצבת האוניברסיטה של מוסקבה

וורוביובי גורי, "גבעת הדרורים" (Vorobyovy Gory), או "הר הדרורים", היא הנקודה הגבוהה ביותר במוסקבה. מכאן ניתן לקבל את תצפית הנוף היפה ביותר, אל אחת הערים היפות בעולם.

הגבעה הזו שוקקת חיים ועניין, במיוחד בשעות הלילה. בלילות הקיץ מתכנסים כאן כל בני הנוער של מוסקבה, כדי לבלות, לשתות ולהשוויץ באופנועים שלהם.

בגב התצפית תראו את בניין האוניברסיטה בן 36 הקומות, שהוא אחד "משבע האחיות" ומואר כולו בערב באור נפלא ומרהיב.

גבעת הדרורים ממוקמת בדיוק אל מול האצטדיון האולימפי של מוסקבה. אגב, אם תביטו משמאל לתצפית, תוכלו לראות את מקפצת השלג האולימפית של מוסקבה.


#טיפים
אל התצפית הנפלאה הזו שווה להגיע במיוחד בערב.

כדי לראות את בניין האוניברסיטה מואר כולו, הגיעו לפני חצות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vgIsQj9t24Q


ובלילה

https://youtu.be/rOhCDsib80Q


שער הניצחון
שער הניצחון
#על שער הניצחון

שער הניצחון של פריז הוא מבנה אבן ענקי שניצב במרכזה של כיכר שארל דה גול, בקצה השדרות המפורסמות של שַאנְז אֵלִיזֶה. השער נראה למרחקים - גובהו כ-50 מטר, רוחבו כ-45 מטר ועומקו 22 מטר. המבנה כל כך גדול שב-1919 במצעד הניצחון של מלחמת העולם הראשונה טס מטוס דרך הקשת ועבר אותה בהצלחה!

המצביא נָפּוֹלֵאוֹן הורה על הקמת שער הניצחון ב-1806, על מנת לפאר את שמם של אלה אשר לחמו למען צרפת במהלך המהפכה הצרפתית ובמהלך המלחמות בתקופתו. עם זאת, בנייתו של שער הניצחון הסתיימה רק שלושים שנה מאוחר יותר, ב-1836, שנים לאחר מותו של נפוליאון.

תמונות רבות ודמויות רבות מההיסטוריה של פריז שזורות בשער זה. השער הפך לנקודה קבועה שממנה יוצאים מצעדי הניצחון לאחר הצלחות צבאיות ובמצעד הצבאי השנתי ביום הבסטיליה. גם לאחר ניצחון הצרפתים במלחמת העולם הראשונה הם ערכו מצעד בשאנז-אליזה לחגיגת ניצחונם על הגרמנים.


#אדריכלות שער הניצחון

מבנה השער הושפע משער טיטוּס, שנבנה על ידי הרומאים, אך העיטורים שבו מאפיינים דווקא את הסגנון הניאו-קלאסי של המאה ה-19. השער מלא בעיטורים ופסלים המתארים רגעים היסטוריים הקשורים בניצחון. בבסיסה של כל רגל בשער ישנה קבוצת פסלים מרכזית, אשר כל אחת מהן נבנתה על ידי פסל צרפתי מפורסם אחר. על קירות המבנה חרוטים שמות הגנרלים, שנהרגו במהלך אותן מלחמות, לצד שמותיהם של 128 קרבות. מתחת לשער הניצחון נמצא קברו של החייל האלמוני, אתר שהתווסף למתחם בשנת 1921 ומדי ערב בשעה 18:30 נדלקת בו אש התמיד לזכרו.

בבסיסו של שער הניצחון פועל מוזיאון קטן, הסוקר את ההיסטוריה של בניית השער, כמו גם את מעללי הגבורה של המצביא נפוליאון.

ממרפסת המבנה, שנמצאת בגובה של חמישים מטרים, ניתן להשקיף על 12 השדרות המתפצלות ממנה. זוהי נקודת תצפית מצוינת על פריז. אמנם העלייה כרוכה בטיפוס של כמאתיים מדרגות, אך הנוף הנשקף מהקצה הוא תגמול ראוי למאמץ.


#הציר ההיסטורי
שער הניצחון מהווה חלק מ"הציר ההיסטורי". מהו הציר ההיסטורי, אתם שואלים?
הציר ההיסטורי הוא ציר של פסלים, מבנים ודרכים שעוברים דרך מרכז פריז לכיוון מערב. הנתיב קרוי גם "דרך הניצחון", וגם "הדרך המלכותית". נקודת המוצא של הציר היא פסל הפרש של לואי הארבעה עשר הממוקם בכיכר נפוליאון שבלובר. הציר מתחיל ברובע הראשון ומסתיים ברובע השמיני של העיר.

בנייתו של הציר החלה עם סלילת שדרות שאנז אליזה במאה ה-17, שתוכננה על ידי מעצב הגנים של לואי הארבעה עשר, אנדרה לה-נוטרה (André Le Nôtre). גישת הבנייה הייתה דומה לתכנון גנים צרפתיים שנבנו בארמון ורסאי. לאחר שינויים במהלך השנים, רק במאה ה-20 קיבל הציר את צורתו המוכרת כיום. משם ממשיך הציר ההיסטורי של פריז בשער הניצחון הקטן, כיכר הקוֹנקוֹרד, שדרות שאנז אליזה, שער הניצחון הגדול ומתחם פאריס 2000 (לה-דיפונס).


#קבר החייל האלמוני
"קבר החייל האלמוני" הוא כינוי לאנדרטאות רבות ברחבי העולם שנבנו על מנת לציין את זכרם של חיילים שנפלו במלחמות מבלי שניתן היה לזהות את גופותיהם. קברים אלה מהווים מוקד לעריכת טקסי זיכרון ממלכתיים.

גם מתחת לשער הניצחון שוכן קבר כזה. עצמות החייל הקבורות שם, שנפל בעת מלחמת העולם הראשונה, הועברו למקום ביום שביתת הנשק (הוא היום בו נכנסה לתוקפה הפסקת האש במלחמת העולם הראשונה) בשנת 1920. לזכרו של אותו חייל אלמוני, דלוקה "אש התמיד" - כינוי ללהבה, מנורה או לפיד הבוערים לתקופה בלתי מוגבלת. אש התמיד הודלקה לראשונה בטקס רשמי עוד בשנת 1920 ומדי שנה נערך באתר טקס ב-11 בנובמבר, יום סיום המלחמה.

ארון החייל הוצב בקפלה שבראש הקשת ב-10 בנובמבר 1920, ונקברה כחצי שנה מאוחר יותר. על הקבר כתוב בצרפתית "כאן קבור חייל צרפתי אשר נפל למען מולדתו 1914-1918". האמת היא, שממשלת צרפת התכוונה לקבור את החייל האלמוני בפנתאון, אך בעקבות מחאות הציבור הוחלט לקבור אותו מתחת לשער הניצחון.
בשנת 1961 הניחו נשיא ארה"ב ג'ון קנדי ורעייתו זר על הקבר, יחד עם נשיא צרפת דאז שארל דה גול. לאחר רצח קנדי, בשנת 1963, ביקשה רעייתו ג'קלין קנדי, כי בקברו של בעלה תוקם אש התמיד, בדומה לזו שראתה בקבר החייל האלמוני בפריז. ואכן, בקשתה מולאה.


#אפריז
מעל הקשת של שער הניצחון נמצא אַפְרִיז שמעליו 30 שלטי אבירים עם שמות הניצחונות העיקריים במלחמות צרפת.

אַפְרִיז הוא אלמנט אדריכלי שמקורו באדריכלות יון העתיקה. האפריז הוא השכבה האמצעית והעבה ביותר באֶנְטַבְלַטוּרַה, החלק העליון של המבנה הנמצא מעל העמודים. הוא נמצא מעל הארִכִיטְרַב ומתחת לקַרְנִיז והגַמְלוֹן. האפריז הוא אחת מהשכבות האופקיות המופיעות בחזית טיפוסית של מבנים קלאסיים וניאו קלאסיים. בחלק מהמקרים אַפְרִיזים אלו יקושטו ויתווספו אליהם תבליטי אבן שמטרתם להעביר מסר, כמו סיפור היסטורי או דתי.

מידות האפריז בבנייה הקלאסית משתנות אך הן פרופורציונליות לשאר הרכיבים.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש, מנובמבר עד סוף מרץ.

הכניסה חינם עד גיל 18 ולבעלי אזרחות EU עד גיל 26.


מבט מקרוב על שער הניצחון:

https://www.youtube.com/watch?v=RQ9DDFX_OTw
דרגון בק
#על מסלול ההליכה עם התצפית המיוחדת על הונג קונג

מסלול "גב הדרקון", או דרגון בק (Dragon's Back) נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים בהונג קונג. את המסלול הכי כדאי לעשות ביום עם ראות טובה מאד ושמש מחממת אך מתונה. חודשי הסתיו יתאימו בול בשביל המסלול הזה.

למעשה, מדובר בקטע השמיני של "שביל הונג קונג" (Hong Kong Trail) הארוך. צעידה במסלול ה"דרגון בק" מאפשרת להשקיף על העיר מזווית שונה ומיוחדת. מצד אחד תראו את המגדלים ובנייני העיר הגבוהים, כשאתם מעליהם. מהצד השני נשקף נוף פנורמי ומרהיב של כל רצועת החוף של הונג קונג.

המסלול מומלץ מאוד. ההליכה בו היא על רכס ירוק, שצורתו מזכירה גב של דרקון ומכאן שמו. במהלכו תראו נופים עוצרי נשימה של המפרצים שמסביב ושל ההרים מכוסי היערות. אפשר גם לשלב בו ביקור בכפר הציורי שק או (Shek-O) או בחוף "ביג ווייב ביי" (Big Wave Bay) הסמוך.


#טיפים
נקודת ההתחלה היא מ-Tin Wan.

אורך המסלול בדרך כלל עד 3 שעות.

אם אתם מגיעים לכפר סטנלי תוכלו לשלב את ההליכה בו בדרך לשם או משם.

בתום המסלול תחזרו לתחנת הרכבת ומשם אל המלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3yB7HIFlCro


ביקור במקום:

https://youtu.be/CB4ukvB7Djw


הדרכה:

https://youtu.be/3LKBCFjlzbc
מבצר וִישֶׁגְרָאד
#על המבצר עם התצפית לברך הדנובה

ממקומו בראש ההר שמעל לכפר, יאפשר לכם מבצר, מצודת או טירת וִישֶׁגְרָאד (Visegrad Citadel או Fellegvar Visegrad) תצפית מצוינת, יש אומרים הטובה ביותר, אל המקום שבו מתעקל נהר הדנובה, או מה שמכונה "ברך הדנובה".

נקודה מיוחדת במבצר היא מגדל התצפית (Nagy Villam), שממנו תוכלו להשקיף על הנוף המרהיב שלמרגלותיו, אל היערות העבותים, הטבע הירוק והעצום שמסביב. וכמובן אל עיקול נהר הדנובה המרשים.

מצודת וישגראד נבנתה במאות ה-13 וה-14 ושימשה את מלכי הונגריה במשך שנים רבות. כיום היא מוזיאון שבו שחזור של חיי האנשים במבצר של ימי הביניים והצגה של אירועים שונים בתולדותיו. במבצר תוכלו לשוטט בחדרים והאולמות ולראות תצוגה מוזיאונית של חפצים ששימשו את באיו ודייריו, לצד לבוש מסורתי של אנשי התקופה.


#העיירה וישגארד
העיירה וישגארד (Visegrad) שמתחת למצודה הייתה בעבר כפר קטן. כיום היא עיירה שלווה ונעימה, שכיף לשוטט בה. בטיול בין בתיה תוכלו לראות שרידים של ארמונות קדומים.

העיירה שוכנת מעל "ברך הדנובה", או עיקול הדנובה (Danube bend). זהו הכינוי למקום שבו מתעקל נהר הדנובה הרחב.


#טיפים
אל המבצר ניתן לעלות מווישיגרד ברגל או ברכב, מאמץ של כחצי שעה.

במסעדת האבירים שבמבצר תוכלו לסעוד באווירה של אבירים. כשאתם ישובים לאורך שולחנות עץ ארוכים, עם כתר קרטון לראשכם, יגישו לכם מלצרי המסעדה אוכל הונגרי מסורתי.


ביקור במקום:

https://youtu.be/oNKKg9POHJQ


מהאוויר:

https://youtu.be/fL_SkKamyas


והעיירה וישיגראד:

https://youtu.be/skCci8j9e_0
מבצר סנט’אלמו בנאפולי
#על המבצר המסתורי שמעל נאפולי

מבצר סנט’אלמו (Castel Sant'Elmo) הוא מבצר ימי־ביניימי טיפוסי, מסיבי ומרשים שממוקם בגבעת ווֹמרו, כמו גוהר מעל מנזר סן מרטינו (Certosa di San Martino), המנזר הענקי שנוסד במאה ה-14 ומעל נאפולי כולה.

עם מבט על הנוף הנפלא של נאפולי והסביבה, המבצר הזה הוא נקודת התצפית הכי מרשימה, מתוך העיר נאפולי עצמה, על העיר והמפרץ. שימו לב לנוף שנשקף מכאן, נוף גגות העיר הצבעוניים, בצבעי ירוק, צהבהב ואדמדם. אחרי גגות בתי נאפולי המרהיבה, כמו שטיח כחול ומרשים, מונח לו הים הגדול והמפרץ של נאפולי כולו.

אבל למבצר הזה יש גם חלק אפל יותר. חומותיו של הקסטל סן אלמו יוצרים מראה דמוי צוק, שנראה כמעט טבעי. יש בו חרכי ירי אופייניים וקשתות עתיקות. החלק הפנימי של הטירה כולל מסדרונות אפלוליים וצינוקים.


#טיפים
כמו למנזר סן מרטינו, גם למבצר תוכלו להגיע באמצעות רכבל, ממרכז העיר העתיקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7Z0IXFh-B7c


וסיור במבצר:

https://youtu.be/fAvH04WiUvQ
לוק מה צ'או
#על נקודת התצפית המעניינת אל העיר שן צ'ן

אם רוצים להבין את המהפכה שסין עוברת, עולים אל לוק מה צ'או (Lok Ma Chau) ומשקיפים ממנה אל העיר שן צ'ן.

עד שהוחזרה הונג קונג לסין היתה שן צ'ן עיר במדינה אחרת. היום נוהגים רבים מתושבי הונג קונג, לערוך בה קניות בזול ולרכוש חיקויים של מותגים בינלאומיים, שכמותם לא זמינים בהונג קונג עצמה, ודאי שלא במחירים שמוצאים בה.

כי העיר החדשה שנצ'ן, שהייתה בסוף המאה הקודמת מכפר דייגים קטנטן לעיירה ובה 20 אלף תושבים, הספיקה להפוך מאז לעיר תעשייתית ענקית וסואנת. שדרות רחבות החליפו בעיר החדשה והגדולה את הסמטאות הצרות של הכפר. בתי הכפר הנמוכים הוחלפו במאות מגדלים גבוהים וגורדי שחקים נישאים ומיליוני תושבים מתגוררים בכרך הענקי ורק הולכים ומתרבים בו כל העת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yEKiLe8DKto


ומהאוויר:

https://youtu.be/KwmH0H6Xqqw
בֵּלָה וִיסְטָה
#על פסגת ההר עם הנוף היפה

עם נוף הרים מכוסה בשטיח של צמחייה ירוקה מסביב ומעליו שמיכת שמיים כחולים ובהירים, תצפית בֵּלָה וִיסְטָה (Bella Vista), בלטינית "נוף יפה", כשמה כן היא - אחת מנקודות התצפית היפות בקורפו.

נקודת התצפית הזו שוכנת בגובה של 300 מטר מעל פני הים. הדרך אליה עולה בתוך חורש טבעי, עם שפע של עצי זית ושקד, צמחייה ירוקה, ועצי ברושים גבוהים. הכביש מפותל אליה משובץ בבתי קפה קטנים, שבהם תוכלו לעצור ולהתחבר לאורח החיים המקומי של תושבי קורפו הכפריים.

המראות הנשקפים מהתצפית מרהיבים. מכאן נשקפים ההרים, המפרצים והחופים שמסביב וכמובן הים היוני שמולכם.

אבל לכאן באים קודם כל בכדי לחזות במפרץ הפָּלֵיאוֹקַסְטְרִיצָה המקסים ובחוף הים שלו וליהנות מתצפית פנורמית נהדרת על הנוף כולו. שימו לב לאיים הירוקים שמנקדים את המים הכחולים וליערות שמקיפים אתכם על פני היבשה.

התצפית נמצאת בכפר לָקוֹנַס (Lakones), כפר מסורתי שנבנה במאה ה-17. בתיו הם בתי אבן ציוריים ורחובותיו והסמטאות שלו הם נעימים לשיטוט ושלווים במיוחד.


#טיפים
אל הפסגה תוכלו להגיע בשבילים מסומנים - רגלית, באופניים או ברכב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YZXlGP9qubc


וביקור במקום:

https://youtu.be/Z3AiqYUwqFs
מצפה גריפית
#על מצפה הכוכבים והפלנטריום של לוס אנג'לס

על גבעה ירוקה, משקיף על הוליווד מלמעלה ועל כוכבי השמיים מלמטה, ניצב מצפה הכוכבים גריפית (Griffith Observatory), שממוקם על הגבעה המתנשאת בחלקו העליון של גריפית פארק. עם למעלה ממיליון מבקרים בשנה, מצפה הכוכבים הזה הוא מצפה הכוכבים שמושך הכי הרבה מבקרים מכל מקביליו בעולם.

מצפה גריפית' ייקח אתכם למסע מרתק אל מערכת השמש ומסביב לעולם בכלל. את המבנה העגול והלבן שלו אפשר לראות מנקודות שונות בלוס אנג'לס ובסופי השבוע הוא מושך אליו מבקרים רבים.

המצפה הוקם בפארק גריפית על ידי קולונל וגם אסטרונום חובב בשם גריפית ג'נקינס. הוא חלם לאפשר לכל אחד גישה לתצפית בכוכבים ולא רק למדענים. זו גם הסיבה שהכניסה אליו חופשית החל משנת היווסדו בשנת 1935. כספי תרומתו של גריפית הביאו לכך שכל הפארק שמסביב למצפה הכוכבים נקרא על שמו. לפני כעשר שנים שופץ המבנה בהשקעה של כ-35 מליון דולרים.

בשנת 2006, לאחר שיפוץ שעלה לא פחות מ-93 מיליון דולר ונמשך 4 שנים, נפתח המצפה מחדש, עם פלנטריום משוכלל ואולם תאטרון קטן, מטוטלת פוקו, טלסקופ מצוין, תיאטרון ועוד. בגלריות שבמצפה מוצגות תערוכות מדעיות המסייעות להבין את השמיים, מערכת השמש והיקום.

במיוזיקל המעולה "לה לה לנד” היה מצפה הכוכבים המפורסם אחד הלוקיישנים הבולטים והיפים, שבהם בילו בני הזוג הרומנטיים. הוא גם הונצח בסרטי קולנוע רבים ויש בו אפילו אנדרטה לזכרו של השחקן ג'יימס דין, שצילם כאן סצנת קרב סכינים בסרטו המפורסם "מרד הנעורים". ובכלל, חוץ מתצפית על הכוכבים שבשמיים, מצפה הכוכבים הוא נקודת תצפית נפלאה על שלט ה"Hollywood" המפורסם, כמו גם תצפית על לוס אנג'לס כולה.


#טיפים
הביקור במצפה הוא בחינם ובסופי שבוע המקום מעט עמוס. אם תוכלו - הגיעו אליו בימי חול.

התצפית מכאן על לוס אנג'לס היא נהדרת ובעיקר בשעות הערב שבהן נפרש שטיח האורות של העיר הגדולה.


מבט מקרוב על מצפה גריפית':

https://youtu.be/YK8s70DeddM?t=5m01s
החור במנעול הדלת
#על חור ההצצה המרגש של הַאָוֶונְטִין
בגן של מנזר אבירי מלטה, שעל גבעת הַאָוֶונְטִין, נמצאת אטרקציה קטנה ומיוחדת. זהו חור מנעול שמותר להציץ בו. הוא קבוע בדלת נעולה, שבה יש פתח הצצה קטן. דרך החור הזה תוכלו לראות מראה מיוחד, של שדרת עצים ארוכה המובילה למרכז שבו ניצבת לה כיפת הוותיקן, בזיליקת סן פטרוס.

מראה הפרספקטיבה הקסום, שיש לו קומפוזיציה מרתקת שכל צלם היה שמח להציג בתצלום שלו, נוצר לפני שנים רבות והתגלה במקרה.

תהנו!

הצצה אל עבר חור המנעול:
https://www.youtube.com/watch?v=ErXrrWz9k8Y
מגדל אייפל
#המגדל "הזמני" שהפך לסמל העיר

מגדל אייפל, מסמליה המוכרים ביותר של העיר פריז, היה עד לשנת 1930 המבנה הגבוה בעולם. הוא עשוי כולו מברזל ומגיע לגובה של 324 מטר. שימו לב לנהר הגדול העובר ליד מגדל אייפל. זהו נהר הסיין.

התכנון והבנייה של המגדל בוצעו על ידי המהנדס הצרפתי גוסטב אייפל. היום הוא נראה כחלק בלתי נפרד מהעיר, אבל האמת היא שהמגדל היה אז מקור למחלוקות וגרר ביקורת רבה מצד אמנים ואנשי רוח פריזאים רבים. המבקרים הללו טענו שהמבנה התעשייתי והמחודד לא מתאים לארכיטקטורה בעיר. הקבוצה המתנגדת קראה לעצמה "ועדת השלוש מאות" (לפי גובהו של המגדל) וטענו כי מדובר בארובת עשן שחורה שתאפיל בברבריות שלה על הפסלים הצרפתיים המעודנים. ההתנגדות הייתה כה גדולה, עד כי נהוג לספר שהסופר גי דה מופסאן, היה נוהג לאכול את ארוחותיו במסעדה שבמגדל אייפל עצמו. הנימוק שלו היה "שזהו המקום היחיד בפריז ממנו אין רואים את האייפל".

למרות המחלוקות, המגדל החזיר את הכסף שהושקע בבנייתו בתוך שנה מאז שנפתח, רק ממכירת כרטיסי הכניסה. במקור, את המגדל היו אמורים לפרק לאחר 20 שנה (בשנת 1909), אך בשל ההצלחה האדירה בקרב המבקרים בפריז, החליטו להשאירו.

מגדל אייפל נבנה בשיא המהפכה התעשייתית. ניתן לראות במרכיביו כמה אזכורים לכך: השימוש בפלדה, הבניה הנקייה מויטרז'ים ועיטורים, והתכנון הדקורטיבי-תעשייתי. בסיס המגדל המורכב מ- 4 שערים שמתלכדים והופכים לאחד יוצרים יציבות גבוהה מצד אחד וגמישות מצד שני. השילוב הזה, הוא זה המאפשר למגדל להתמודד עם רוחות. גם הקשתות תורמות למראה הייחודי של המגדל. גם המעליות במגדל מיוחדות. הן מבוססות על מנגנון הידראולי ששם את הבטיחות לפני המהירות ולכן המעליות די איטיות. מנגון זה נחשב בזמנו כמתקדם מאד.


#גוסטב אייפל

אייפל היה מהנדס ואדריכל צרפתי, אשר שמו בוודאי מוכר לכם בעיקר בזכות בנייתו של המגדל המפורסם, מגדל אייפל.

אייפל יצר בזמן המהפכה התעשייתית, מה שמסביר את ההשפעה הרבה על עבודתו. הוא הושפע מן הצורך ההולך וגובר באמצעי תחבורה - כתוצאה מתהליכי עיור ומעברים של אנשים ונחשף לחומרים מגוונים ממקומות שונים בעולם.

אייפל היה מחלוצי המהנדסים שעשו שימוש בפלדה - שהיה חומר חדש בתחום הבניה בתקופתו. הוא השתמש במסבכי פלדה כאלמנטים קונסטרוקטיביים וקישוטיים כאחד. הוא עיצב את שלד הברזל של פסל החירות והתפרסם מאד בזכות המבנים הרבים שתכנן. בשנת 1887 הוזמן לבנות את מגדל אייפל. המגדל למעשה נבנה עבור תערוכה בינלאומית שהתקיימה בפריז בשנת 1889, לרגל 100 שנה למהפכה הצרפתית.

בתקופת בנייתו, הוא היה הבניין הגבוה ביותר בעולם ונדרש אומץ רב מצידו של אייפל להוציא לפועל מבנה כזה. כל רכיב במבנה, תוכנן בקפידה על ידו במשך כשנה וחצי עד לתחילת הבניה עצמה.

על המגדל עצמו חרוטים שמותיהם של 72 מהנדסים, מדענים ומתימטיקאים צרפתיים כהכרה על תרומתם בבניית המגדל. את ההחלטה קיבל אייפל בשל החשש מהמחאות נגד המגדל והן נחרטו בצדי המגדל מתחת למרפסת הראשונה.

הקריירה של גוסטב אייפל נמשכה 30 שנה. הוא נפטר ב-27 בדצמבר בשנת 1923 בגיל 91.


#מה מרשים כל כך באייפל?

אוסקר וויילד אמר פעם שהיה רוצה לגור בראשו של מגדל אייפל, כי זה המקום היחיד בפריז שלא יצטרך לראות את כיעורו אל מול עיניו.

אבל מגדל אייפל הוא הסמל של פאריז וללא ספק אחד המבנים המפורסמים בעולם. במקור הוא תוכנן להיבנות בברצלונה, לכבוד תערוכת ה-Expo העולמית, אך משלא מצאו את המימון לבנייתו הוא נדחה ורק עשור לאחר מכן הוא נבנה בפאריז, לקראת ה-Expo של 1889. הוא תוכנן לעמוד במקומו רק 20 שנה, לפני שייהרס. לבסוף הוא כל כך התחבב על תושבי העיר והתיירים עד שהושאר לצמיתות. אגב, זה אירוני, שכן בשנתיים הראשונות לאחר הקמתו דרשו רבים את פירוקו, בשל חוסר הטעם והיופי שלו.

יש למגדל אייפל לא פחות מ-1665 מדרגות וביום טוב רואים ממנו למרחק של 70 קילומטרים!

מתכנן ובונה המגדל היה גוסטב אייפל, מהנדס גאוני שעשה פרויקטים רבים וחשובים נוספים בצרפת, במיוחד בבניית גשרים מפלדה. גובהו 324 מטרים ועד 1930 מגדל אייפל היה המגדל הגבוה בעולם.

אגב, את מחיר הבניה היקר החזירו כרטיסי הכניסה לתערוכה כבר בתום שנה אחת!


#מגדל אייפל בלילה

מיום בנייתו של האייפל בשנת 1889 הוא צולם על ידי כל תייר או חובב צילום שעבר על ידו, או אפילו רק ראה אותו באופק. עם זאת, בשנת 2014 האתר הרשמי של המגדל פרסם כי מראה מגדל אייפל בלילה הוא בעל זכויות יוצרים ואין לצלמו יותר.

כדי להבין קודם מה קורה בשעות כאשר החושך יורד על עיר האורות, מגדל אייפל הופך לתצוגה מרהיבה של אורות מוזהבים, באמצעות לא פחות מאשר 336 פרוז'קטורים רבי עוצמה. החל משעת השקיעה ועד השעה 1 בלילה, מנצנצות בכל שעה עגולה 20,000 נוריות המשובצות על המגדל למשך 5 דקות.

על פי האתר הרשמי של המגדל, התאורה נמצאת תחת זכויות יוצרים וזכויות המותג ועל מנת להשתמש בתמונות בהן מופיע המגדל בלילה צריך לקבל אישור מהחברה המפעילה את מגדל אייפל. לטענתם, המגדל עצמו הוא אמנם ציבורי, אך תאורת הלילה שבו היא סוג של אמנות ושימוש באמנות זו על ידי צילום או הפצה אסורה בהחלט.


#מגדל אייפל בזמן מלחמת העולם השניה

בזמן מלחמת העולם השניה, כאשר צרפת הייתה תחת כיבוש גרמני (1940), הצרפתים דאגו לחתוך את הכבלים של המעליות כך שלא ניתן יהיה להשתמש במגדל כתצפית וכעמדה צבאית. המגדל היה סגור לציבור במהלך הכיבוש הנאצי והמעלית תוקנה רק 6 שנים מאוחר יותר.

כתוצאה מכך, ביום הראשון לכיבוש נאלצו החיילים הנאציים לטפס על המגדל ברגל את כל הדרך לקומה העליונה בשביל להניף את דגל גרמניה הנאצית בראש המגדל. הדגל היה כל כך גדול וכבד עד שנקרע ועף ברוח כמה שעות מאוחר יותר. הוא הוחלף בדגל קטן יותר.

מגדל אייפל נותר ללא פגע במשך המלחמה, בעיקר בגלל שלא היו בו מטרות אסטרטגיות להפצצה. למרות זאת, לקראת סוף המלחמה וכניעת גרמניה, היטלר ציווה להרוס את מגדל אייפל ביחד עם שאר העיר פריז, אך הגנרל פון קולטיץ סירב לבצע פקודה זו.

ב-24 באוגוסט 1944 הונף מעל מגדל אייפל דגל הטריקולור כסמל לשחרור פריז. הוא היה מורכב משלושה סדינים שנתפרו יחדיו.


#טיפים
הנחה בכניסה מתחת לגיל 24. להביא דרכון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PhWrt9absDE


ביקור במקום:

https://youtu.be/S1bkBxR-I5A


מופע האורות:

https://youtu.be/ORfbeJHAifs


הדרכה:

https://youtu.be/DUafW5QkASA


מצפה עזריאלי
#על המצפה הגבוה במזרח התיכון

מצפה עזריאלי הוא מצפה סגור, המצוי בקומה ה-49 של הבניין העגול במגדלי עזריאלי ומאפשר צפייה על הסביבה הקרובה וביום טוב, הרחוקה של תל אביב יפו.

מכאן תוכלו להבין את משמעות המושג "גוש דן", שכן מגובה של 187 מטרים רואים את גוש הבניינים העצום שנקרא "גוש דן" ויודעים שאין גדול כמוהו בישראל, על אף שבמונחים בינלאומיים הוא קטן עד קטנטן...

ובכל זאת - המבט על תל אביב וערי הלוויין שלה מציג מבת ים, חולון וראשון לציון בדרום, דרך הרצליה, נתניה וארובות חדרה בצפון, נתב"ג לוד ומודיעין במזרח והמון ים במערב. ביום טוב המבט מרחיק גם לאשדוד ולהרי ירושלים הרחוקים.

אם אתם מתלבטים בחורף אם לעלות למצפה, במיוחד ביום גשם או אפילו ביום סערה, אולי כדאי שתעלו למצפה. ראשית, המקום סגור ומוגן מגשם ומקור. שנית, המראה הנשקף ממנו, של העיר הסוערת, הוא מפעים. תחושו כאילו אתם ניצבים בתוך סערת הברקים עצמה, ובינינו - מתי ביקרתם בפעם האחרונה בתוך ברק?

לתיירים כדאי לומר שהמקום אינו מצפה של ממש, כמו בחו"ל. אמנם אפשר לראות ממנו כמו ממצפה, אבל את המשקפות שהיו שם פעם, הסירו מזמן. גם שעות הפתיחה של המקום אינן קבועות, שכן המצפה מתפקד גם כאולם אירועים וכנסים. לכן חובה לברר מראש האם הביקור בו אפשרי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EffqydyxYTM
גבעת וירטמברג
#על הגבעה עם הרוטונדה המרהיבה הצופה אל העמק ואל שטוטגרט

גבעת וירטמברג (Württemberg) היא גבעה הנישאת מעל אזור כרמים גדול ומשקיפה על שטוטגרט כולה ועמק הנקר שסמוך לה. מהגבעה תקבלו תצפית יפה על הנופים המרהיבים ביותר של העיר שטוטגרט ועל הסביבה כולה.

על הגבעה, מעל וירטמברג, ליד נהר הנקר (Neckar) ובלב כרם ענבים גדול, בנויה קפלת הקבורה של המלכה קתרינה. הקפלה הוקמה על ידי המלך וילהלם כמאוזוליאום לאשתו השנייה והאהובה, קתרינה פבלובה הרוסית, לאחר מותה בטרם עת. עם מותו גם הוא נקבר בה, ליד אשתו והמלכה שאהב.

עד היום ממשיכים להתפלל כאן מאמיני הכנסייה הרוסית אורתודוקסית בחג ה"פֶּנְטֵקוֹסְט" (Pentecost), חג נוצרי המציין את ירידת רוח הקודש על שליחיו של ישו.

המבנה בנוי בצורת רוטונדה יפה בסגנון ניאו קלסי. תכנן אותה האיטלקי ג'ובאני סלוצ'י (Giovanni Salucci), בהשראת הפנתיאון ברומא ווילה קפרה "לה רוטונדה", שתכנן האדריכל האיטלקי, בן המאה ה-16, אנדראה פלדיו (Andrea Palladio).

למרגלות הגבעה יש מוזיאון יין (Weinbaumuseum Stuttgart). בו מתוארת ההיסטוריה של יותר מ-2,000 שנה של ייצור יין באזור. עם סיום התצפית כאן, ייהנו חובבי היין להגיע אליו ולקנח ביין המצויין של האזור.


מבט על:

https://youtu.be/PwaZL0m-BC0


מקרוב:

https://youtu.be/ElqAuNSg5UU


ומהאוויר:

https://youtu.be/iv43wvwkBO8
גרנד ארש
#על שער הניצחון של העסקים ברובע לה דפנס


אם היו בונים בפאריס שער ניצחון מודרני, הרי הוא בטח היה ברובע ה"לה דיפנס", רובע העסקים המודרני, עתיר מבני הזכוכית והפלדה של העיר פאריס. סביר להניח גם שהוא היה נראה כמו הקשת הגדולה של לה דפנס (Grande Arche de la Defense), או בשמה הצרפתי "הגרנד ארש".

"הקשת הגדולה" היא בעצם בניין משרדים שהוא גולת הכותרת של פרויקט לה דפאנס כולו. את הפרויקט כולו יזם נשיא צרפת פרנסואה מיטראן בתחילת שנות ה-80. מתכנן המבנה המרשים הוא האדריכל הדֵּנִי יוהאן אוטו פון ספרקלסן (Johann Otto von Spreckelsen), לאחר שזכה בתחרות תכנון, והוא נבנה בין השנים 1982 ו-1989.

מהמצפה שעל גג "הגראנד ארש" נשקף נוף עוצר נשימה של העיר פאריס. ממנו בולט החיבור שמחבר בין מוזיאון הלובר אל שער הניצחון.


#אדריכלות הגראנד ארש
את הקשת המודרנית והמרשימה הזו תכנן האדריכל יוהאן אוטו פון ספרקלסן (Johann Otto von Spreckelsen) מדנמרק. הוא זכה בתכנון לאחר תחרות, אל מול הצעות רבות נוספות. הבניין עצמו נבנה בין השנים 1982 ו-1989.

קשת הבניין היא ישרת צלעות. היא תוכננה כגרסת המאה ה-20 של שער הניצחון, שבנה נפוליאון בונפרטה. קשת ה"גרנד ארש" מייצגת את ניצחון השלום והאנושיות על פני המלחמות.

הקשת יוצרת קובייה במידות של כ-110 מטרים לכל פאה. במרכז הקובייה נוצר חלל ריק שתחום ב-4 הפאות הקשת. הפאה התחתונה היא בסיס המבנה ובניין המשרדים עצמו מהווה את שלוש הפאות הנוספות.


#על המגדל הסוטה שהרגיז את הפריזאים
הרבה עניינים עורר "הגרנד ארש" כשנבנה. הזווית שלו, כך הסתבר לפריזאים, אינה מתיישרת אל מול זווית ה"אקס היסטוריק" והיא לא לגמרי מקבילה לשער הניצחון הישן.

בכל עיר אחרת בעולם היו מסתפקים בצקצוקי שפתיים ובכתבה בעיתון, אבל לתושבי פריז הציקה מאד העובדה שהבניין נבנה בסטייה של כ-8° יחסית לקו ההיסטורי שמוביל משער הניצחון, קו מדויק מאוד שמוביל ומגיע עד אליו.

העניין היה שהמודרניזם, שגם במבנה עצמו שבר את הסימטריה על ידי תוספות קטנות בחלל הקשת, שבר את המסורת בעיר והיטה את המבנה. זו אמנם הטייה שנראית זניחה, אבל היא נראית למרחק רב ומורגשת גם על ידי הנמצאים בכיכר שארל דה גול, ליד שער הניצחון.

ההתנגדויות ל"חוצפה" האדריכלית שפגעה בקו ההיסטורי המדויק הייתה רעשנית. אגדה אורבנית מייחסת את מותו של האדריכל אוטו פון ספרקלסן, כשנתיים לפני סיום הבנייה, להתאבדות שנבעה מכך שלא הצליח להתגבר על תסכולו בשל הסטייה והטעות שגרמה לזווית הזו לקרות.

האמת היא כמובן שונה. הזווית תוכננה מלכתחילה ומותו של האדריכל היה טבעי, אך הביקורת מלווה את הקשת עד היום.


מבט מקרוב בהקרנת מיפוי:

https://youtu.be/HvGKjtAH-Sg


תמונות המבנה המרשים:

https://youtu.be/LRGkMN9MMcw


המבנה המרשים של השער:

https://youtu.be/rRm2yRfsE4Q


הקשת הגדולה ורובע לה דפנס:

https://youtu.be/HrBFLlGrKPQ
בניין מרכז הנמל
#על המגדל העגול שהוא גם מרובע

את בניין מרכז הנמל (Harbour Centre Tower), שנבנה כאן בשנת 1977 והמתנשא לגובה של כ-170 מטר, אפשר לראות כמעט מכל פינה בעיר. הבניין הוא אחד הגבוהים במחוז קולומביה הבריטית ובקנדה כולה.

בבניין עם הראש העגול, יש תצפית נפלאה ומסעדה מסתובבת. הוא נמצא בדאון-טאון של העיר, בסמוך לקנדה פלייס. זהו קומפלקס ענקי של שטחי עסקים, מסחר ותיירות, שאת אורותיו המאירים בחשיכה לכל עבר, ניתן לראות מכל פינה בעיר.

בעבר עורר המגדל המשונה מחלוקת אדריכלית. גם אם יש מי שלא אוהבים בעיר את מראהו וחושבים שהוא לא ראוי היה להיבנות בה, מרבית המבקרים אוהבים את המבנה המיוחד הזה, שהפך לאטרקציה בקרב התיירים כאן.


#למה שווה להגיע?
התצפית והמסעדה המסתובבת שלו והופכים את בניין מרכז הנמל לאחת האטרקציות המבוקשות בעיר ונקובר.

רבים עולים בכל יום למצפה שבראשו, ה-Vancouver Lookout. ממנו אפשר לצפות בנוף פנורמי מרהיב של העיר, האוקיינוס, ההרים והאיים שאל מול ונקובר.

קומה מעליו, בראשו של הבניין, יש את המסעדה המסתובבת שנקראת פשוט Top Of Vancouver Revolving Restaurant. היא מוקפת בחלונות גדולים, שמהם נשקף נוף פנורמי מדהים והיא משלימה סיבוב שלם בשעה. כמו מסעדות דומות בעולם, במהלך ארוחה בה, הסועדים חווים את כל צידי הנוף.

עוד להיט בבניין הן המעליות השקופות שלו, שילדים מאד אוהבים לצפות מהן בעיר ההולכת וקטֶנה, ככל שעולים לקומת הגג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tx6mNShvd0g


והילוך מהיר של הנוף בארוחה מהמסעדה המסתובבת:

https://youtu.be/gQ76t5ioPzw
הרובע התורכי
דה דום
אי הברבורים
פִּירְגוֹס
אִימֶרוֹבִיגְלִי


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.