» «
בירקנקופף
בירקנקופף
#על תל ההריסות ממלחמת העולם השנייה

בירקנקופף (Birkenkopf), המכונה גם "מונטה שרבלינו" (Monte Scherbelino) הוא תל מלאכותי שעליו נערמו שברי קירות מהריסות ההפצצות של מלחמת העולם השנייה. על התל הוצבו כתובת זיכרון וצלב כאנדרטאות.

ההערכה היא ש-40 המטרים העליונים על הגבעה הם תל ההריסות. זה אומר שבהערכה גסה יש כאן יותר מ-1.5 מיליון מטרים מעוקבים של שרידים שפונו לכאן מהעיר החריבה שטוטגרט. הללו נוצרו ב-50 ההפצצות האוויריות של בנות הברית על העיר, שהרסו כמעט מחצית מהעיר.

משעשע לחשוב שהשכבה הראשונה מתחילת הטיפוס אל ההר היא מעידן היורה בכלל. אחריה, מהאבן שלצד השביל עם הטקסט עליה, אבן שנראית קצת כמו מצבה, מתחילה שכבת ההריסות הענקית. בראש הגבעה מסודרות כמה מההריסות בצורה מיוחדת, הממחישה את ההרס שידעה העיר, על ארמונותיה ובנייני הפאר העתיקים שבה.

הביקור כאן הוא עצוב, כואב וגם לקח חשוב לכל מחרחרי המלחמות, באשר הם. מצד שני, התצפית מראש הגבעה היא מהממת ביופיה. אפשר לשבת אל מול הנוף והצלב הענק ולחשוב מחשבות פילוסופיות, על טבע האדם, האלימות האצורה בו והאופן שבו אנו מתייחסים אל הטוב, לא פעם כאילו היה מובן מאליו.


#מהם תילי ההריסות הגרמניים ממלחמת העולם השנייה
בגרמנית טרומרברג (Trümmerberg) הוא מונח המתאר תלים מלאכותיים שיצרו תושבי עשרות הערים החריבות, תךים שנוצרו מהריסות הבתים והמבנים שחרבו בההפצצות של בעלות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

התלים הללו נוצרו בסוף שנות ה-40 ובראשית שנות ה-50 של המאה הקודמת. ההריסות באותה תקופה באו מפינוי של עיי ההריסות מהערים הגרמניות ורובם "זכו" לשמות משלהם. בחלק מהם ניצבות אנדרטאות המזכירות את ההרס ההיסטורי שהביא להיווצרותם.

רבים מתלי ההריסות הללו נערמו על גב מבנים צבאיים מימי השלטון הנאצי, בכדי להעלים אותם, ללא צורך בהריסה יקרה. בתקופה שעברה מאז התכסו התלים הללו בעצים ובצמחייה ואף יש מהם שנבנו בהם מבנים חדשים. יש אפילו הקוראים בגרמניה לפנותם להעלימם.


#טיפים
יש בשטוטגרט תל חורבות נוסף כזה,שנקרא "גרינר היינר" (Grüner Heiner).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Y_vXaX4IM90
ת'ירה העתיקה
תִ'ירָה העתיקה
#על העיר העתיקה שחרבה

תִ'ירָה העתיקה (Ancient Thira) היא אתר ארכיאולוגי שבו נמצאים שרידי מקדשים, מבנים ואולמות שנחרבו. היישוב הזה התקיים כאן בתקופה הרומית והביזנטית.

חורבות ת'ירה נמצאים על צוק בגובה 270 מטר. אל האתר עולים ברכבל, ברגל, או על גבי פרדות.

בין השרידים שנותרו מת'ירה כדאי לציין את המעניינים ביותר. אחד מהם הוא מקדש האל אפולו. מעניינים גם הגימנסיון, שבו למדו הצעירים, האגורה, שהייתה הכיכר הציבורית ומרכז היישוב הקדום. מרשימים מאד גם התיאטרון הרומי והמרחצאות הרומיים שנותרו כאן.

מהאתר הארכיאולוגי אפשר לראות את הנוף המרהיב של החוף המזרחי ושל קאמארי. אל תחמיצו את התצפית הזו. לא מעט מהמבקרים באתר טוענים שהנוף שנשקף מכאן הוא מרשים אף יותר מהשרידים הארכיאולוגיים שבת'ירה העתיקה.
בית העירייה בקופנהגן
בית העירייה
#על בית עיריית קופנהגן

בית העירייה המפואר של קופנהגן (Rådhus) עוצב בהשראת בית העירייה של העיר האיטלקית סיינה. זהו בניין לבנים מרשים בגודלו, המשלב מספר סגנונות בנייה ונבנה במהלך תחילת המאה ה-20.

בנייתו של בית העירייה כאן הושלמה בשנת 1905. מבחוץ שימו לב לשעון האסטרונומי העתיק שעל קיר המבנה. מעל המרפסת בכניסה תראו פסל מוזהב של הבישופ אבסאלון.

בנוסף לתפקידיו העירוניים, משמש הבניין כיום גם כמרכז לכנסים ולאירועים רשמיים.

בית העירייה ממוקם במרכז העיר, בכיכר העירייה, שנקראת על שמו Rådhus Pladsen ונמצאת על שדרות הנס כריסטיאן אנדרסן. בכיכר הזו ממוקמת גם תחנת האוטובוסים המרכזית והמודרנית של קופנהגן.

מבפנים שימו לב לחללו הפנימי של בית העירייה, המזכיר תאטרון. תוכלו להמשיך ולסייר בו בחינם ואף לקבל הדרכה בתשלום.

בקופנהגן סיטי הול תוכלו לראות שעון אסטרונומי מתקדם המוצג כאן. זהו שעון ינץ אולסן (Jens Olsen's World Clock), שנבנה על ידי שען מומחה הן העיר ונחנך ב-1955.


#תצפית מראש מגדל הפעמונים לנופי העיר
בבית העירייה ניתן לעלות בתשלום אל ראש המגדל של המבנה, לתצפית מרהיבה על העיר.

העלייה אל ראש המגדל אפשרית במעלית, או ב-300 מדרגות עץ צרות. החווייה למעלה מושלמת. כאן תקבלו הזדמנות ייחודית ונהדרת לקבל מבט מעין הציפור על קופנהגן הנפלאה.


#למי יש יותר גבוה? - אנקדוטה קטנה
סיפור חביב מספרים בקופנהגן על מגדל העירייה, שהוא למעשה המגדל הגבוה בעיר.

המגדל הזה, 105.6 מטרים גובהו, עבר את גובהו של המגדל שמעל ארמון כריסטיאנבורג. בשלב מסוים התקנא המלך כריסטיאן, שבנה את הארמון, בראש העיר. העובדה שראש העיר בנה מגדל גבוה משלו, הצליחה להדיר שינה מעליו.

אז הורה המלך לאנשיו להוסיף עוד 3 כתרים בראש המגדל "שלו", כתרים שהונחו שם אחד מעל השני. כך הצליחו אנשיו להגביה את מגדל הארמון לגובה של 106 מטרים, מה שהפך אותו שוב למגדל הגבוה ביותר בעיר.

עתה, לאחר שהובהר מי כאן המלך, יכול היה המונרך של דנמרק לישון היטב. ההיררכיה בממלכה נשמרה מאז, גם בזקיפות קומתם של מגדלי קופנהגן. מסתבר שהגובה אכן קובע...


#טיפים
הכניסה חופשית.

הסיור המודרך בתוך בית העירייה הוא בתשלום. הסיור האחרון הוא בשעה 14:00.

העלייה לראש מגדל השעון גם היא בתשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8h9DL8lTk8I


כיכר בית העירייה:

https://youtu.be/LXt2VvY0fxA
גבעת ואוול
גבעת וַאוֶול
#על גבעת הארמון שבה ישבו ונקברו בעבר מלכי פולין

גבעת וַאוֶול (Wawel Hill), או גבעת וָאבֶל, היא אחת האטרקציות הפופולריות בקרקוב ובפולין כולה ואחד האתרים המתוירים בעיר. על הגבעה הזו התנהלו כ-1000 שנים של היסטוריה פולנית וכאן ישבו מלכי פולין במשך כ-500 שנה.

על הגבעה שוכן מבצר ואוול, או מצודת ואוול, מקום ששימש לאורך מאות שנים בתור הארמון של מלכי פולין. למעשה, עד הפיכתה של ורשה לעיר הבירה הייתה הגבעה הזו גבעת המלוכה של פולין כולה, מה שהקנה לה באותם ימים את הכינוי "גבעת המלכים". לצד הארמון שימש כל המתחם המלכותי הגדול הזה את משפחת המלוכה, עד שהמלך עבר לעיר ורשה וקרקוב הוחלפה בוורשה כבירת פולין.

בקתדרלת ואוול המרשימה, שגם היא נמצאת על הגבעה, הוכתרו המלכים הפולניים וגם נקברו. הקתדרלה הזו היא המרכז הרוחני של פולין כולה.


#מה תראו כאן?
כיום משמש מתחם גבעת ואוול גם כמוזיאון להיסטוריה ולאמנות. בגבעת ואוול נמצאת המצודה בשם זה, שהייתה ארמונם של מלכי פולין במשך חצי אלף וניצבת מעל נהר הוויסלה.

על הגבעה גם קתדרלת ואוול, אם הכנסיות של פולין, לה מבנה מרשים מהמאה ה-14.

בנוסף לארמון ולקתדרלה, בירידה לכיוון הנהר תוכלו לעבור דרך מערת הדרקון ופסל הדרקון יורק האש שלצידה. עוד על הגבעה נמצאים הנשקייה המלכותית ופעמון זיגמונט, המשמש בארמון המלוכה לאירועים בעלי חשיבות לאומית.


#טיפים
דמי הכניסה למונומנטים השונים נגבים בנפרד. הכניסה לארמון היא בחינם.

אוהבי הנוף מוזמנים אל מגדל הגנבים, ממנו יש תצפית נאה על הנהר.

במתחם הגבעה תוכלו להעביר שעות ארוכות. למנוחה שבו בבית הבית הקפה החביב שבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DHRMpJx5gRs


ביקור במקום:

https://youtu.be/i_x-woRX2H8


הדרכה שקטה:

https://youtu.be/zxyxgbcm5Mg

תצפית

גבעת יפו
גבעת יפו
#על הגבעה של יפו הכי עתיקה

בכל פעם שאומרים שיפו היא מהערים העתיקות בעולם, מתכוונים למה שיש כאן בשרידים הארכיאולוגיים של גבעת יפו. זהו המקום שבו נמצאו השרידים העתיקים ביותר של יפו. יש כאן שרידי ישוב שהתקיים לפני יותר מ-4,000 שנים. בצידה הדרומי של הגבעה תוכלו לראות חפירות ארכיאולוגיות שבהן נמצאו שרידים מעניינים של שערי עיר מצריים מלפני 3500 שנים. מהגבעה הזו נולדה יפו והיא שימשה בסיס להתיישבות שבה.

הגבעה הייתה מקום אסטרטגי, נוח להגנה ולהקמת ביצורים. יתרונו הגדול הוא בכך שהוא משקיף אל הים ומאפשר תצפית טובה לכל הצדדים. בשטח שנמצא כיום ב"גן שער רעמסס" התגלו שרידיו של ישוב מסוף המאה ה-17 לפני הספירה.

כמאתיים שנה אחר-כך כבש אותה מי שיהיה הכובש הגדול ומייסד של האימפריה המצרית, הפרעוני תחותמס השלישי. לפי פפירוס עתיק, כאן הקדים אחד משרי צבאו של תחותמס השלישי, צחותי שמו, את היוונים בתחבולת הסוס הטרויאני. הוא הסתיר חיילים חמושים בתוך סלים והעניק את הסלים במתנה למושלי העיר העתיקה והללו התפרצו מהסלים וכבשו את העיר.

אם תעלו מעט למעלה, אל ראש הגבעה, תגיעו לפסגה של גבעת יפו. משם תראו תצפית מקסימה על תל אביב כולה ועל קו החוף של תל-אביב, הרצליה ובימים עם ראות טובה במיוחד עד חדרה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/mZMwtAKk4X0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.