השקעות בשוק ההון – מה כדאי לדעת עליהם לפני שמתחילים?

תוכן עניינים

הרבה מאד אנשים נחשפים בזמן האחרון לאפשרויות המגוונות של השקעות בשוק ההון ובעולם הנדל"ן. המידע הרבה יותר זמין, נוח ומונגש ומחלחלת ההבנה שלא חייבים סכומי כסף גדולים מאד על מנת למצוא את ההשקעות הנכונות שיביאו איתן תשואה נאה תוך פרק זמן סביר ולא ארוך מאד. ברגע שמבינים מעט את העולם הזה אפשר לבחור את ערוצי ההשקעה שהכי מתאימים לצרכים של כל אחד ואחד בנפרד ומה שחשוב לדעת זה מיסוי שקיים על השקעות כאלה ואחרות, רמות של סיכון גבוה או נמוך שגם משפיעות על תשואה גבוהה או נמוכה ופרקי הזמן שמתאימים לכל מסלול השקעה. כך כל אדם יכול לתכנן את העתיד הפיננסי שלו כתלות בגיל שלו, במצבו הבריאותי והמשפחתי ובהתחשב ברצונות או התוכניות שיש לו לחיים שלו.

 

נושאים מרכזיים שקשורים בהשקעות

הרבה מקום בשיח הציבורי שמור כיום לנושאי ההשקעות השונים והם הולכים יד ביד עם תחומים כמו צרכנות נבונה ושימוש נכון ויעיל בכסף. כל סכום של כסף צריך להיות משולם לאחר שנשקלו אפשרויות שונות שקשורות בו והתקבלו החלטות לאחר חשיבה מעמיקה, כך בסכום קטן כגדול. לקראת כל קנייה צריך וכדאי לבצע סקר שוק, לדעת מה המחיר הממוצע של מוצר או שירות, להבין את העלויות הנלוות (שיקול שיכול להיות רלוונטי הוא מחיר גבוה יותר בתמורה לאספקה מיידית או מהירה יותר, למשל) ולאחר מכן אפשר להתאים את אותם המושגים והשיקולים גם להשקעות בשוק ההון – ביצוע סקר שוק לגבי דמי הניהול שגובים בתי השקעות כאלה ואחרים, שיעור התשואה שמתקבל כנגד דרגת סיכון, סכומי הכסף שאפשר להשקיע ולא יהיה בהם צורך בזמן הקרוב וכמובן התאמה בין שחרור של כספים לתוכניות שיש לגביהם במהלך החיים.

מתי משקיעים בשוק ההון?

כל זמן הוא זמן טוב להתחיל להתעניין בשוק ההון ולבצע בו פעולות שמתאימות ונכונות למי שמתעניין, כמו גם לבני המשפחה או לאנשים שתלויים בו. כיום אפשר ללמוד אודות מסלולי השקעה לטווח קצר או ארוך, כזה שניתן לפדיון רק בזמן הפרישה לפנסיה או כזה שאפשר בכל שלב, ישנן דרגות מיסוי שכדאי לדעת עליהן על מנת שלא לבזבז תשואה על תשלום מס וכמובן שיש מסלולים שמיועדים לפרקי זמן מסוימים (כמו קרנות השתלמות שלא ניתן למשוך לפני שחלפו שש שנים מיום פתיחת הקרן). כאשר מבינים לעומק ויודעים את המידע הזה – קל יותר לקבל את ההחלטות הנכונות שישפיעו על המצב הכלכלי עם ראייה לטווח ארוך. עיסוק במסלולי השקעה בשוק ההון אין פירושו הכנה לקראת הפנסיה בהכרח ולכן גם אנשים צריכים להבין מה המצב הכספי שלהם ואילו ערוצי השקעה יהיו מתאימים ונכונים עבורם.

 

איך מתחילים ללמוד אודות שוק ההון

בתחום זה חשוב במיוחד לקבל ייעוץ מקצועי וצמוד של איש מקצוע שבקיא בתחום ומבין איך לבחור עבור כל לקוח את ההשקעות שתהיינה הכי מתאימות לו. לא תמיד יש את הפנאי להבין לעומק לבד מקריאת מידע, מה גם שמדובר במידע שעם הזמן יש בו עדכונים כאלה ואחרים או שינויים שחלים ברגולציה. כאשר מקבלים את כל המידע מאיש המקצוע אפשר להיות בטוחים שיותאמו ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר ואט אט אפשר יהיה לעקוב אחרי התשואה ולגלות שהכסף שנדמה שאין בו שימוש – בעצם עובד וצובר ריבית יפה שגם אותה, לאחר זמן מסוים אפשר יהיה להשקיע וכך להמשיך ולצבור כנסים פיננסיים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: