חיפוי מבנים – שיש, אלומיניום זכוכית או עץ? המדריך השלם

תוכן עניינים

אחד התחומים שעברו שינוי מהותי בשנים האחרונות, זאת במקביל לענף הבניה, השיפוצים ושיקום מבנים הוא התחום של חיפוי מבנים. מגוון של שיפורים ברמה הטכנולוגית לצד כניסה של חומרי גלם נוספים והתקנה מהירה יחסית, הובילו קבלנים ואדריכלים רבים להתלבט לגבי סוג החיפוי שהם בוחרים לפרויקטים שלהם בכל פעם מחדש. בשורות הבאות נציג בפניכם את התפקידים של חיפויי הקירות, נבין אילו סוגים קיימים היום, מה היתרונות אל מול החסרונות של כל אחד מהם ואיך בוחרים.

 

התפקידים של חיפוי קירות חיצוני במבנים

בין אם תבחרו בחיפוי עץ, זיגוג זכוכית בשילוב אלומיניום, עץ או שיש, התפקידים של חיפוי הקירות די דומים. למעשה, החיפויים מהווים מרכיב קריטי וחשוב בכל מבנה גם בהיבט העיצובי וגם בהיבט הפונקציונלי. מבחינה עיצובית זה הרי די הגיוני משום שחיפויי החוץ מהווים את שטח הפנים הגדול ביותר בכל מבנה, לכן הם הדבר הראשון והבולט ביותר שכולנו רואים ולכן מבחינה עיצובית חשוב לחשוב איך היינו רוצים שהמבנה שלנו ייראה, מה היינו רוצים שהוא ישדר ולפי זה לחשוב על חומרי הגלם המתאימים. מבחינה פונקציונלית לחיפוי קירות חיצוניים כמה תפקידים. קודם כל הם מבודדים מפני החום, הקור, הגשם והברד. לכן, חשוב שהחומרים יהיו חומרים מבודדים. גם בהיבט של איטום חיפוי הקירות מונעים חדירה של מים לאורך כל ימות השנים ושומרים על הקירות הפנימיים יבשים.

אז אילו סוגים של חיפויים קיימים?

  • חיפוי אלומיניום – מדובר בחומר סופר עמיד וסופר חזק ולכן קל מאוד לתחזק אותו והוא נשמר מעמד לאורך שנים רבות. את החיפוי ניתן לנקות ממש בקלות והוא ידידותי לסביבה. אלומיניום הוא גם חומר גמיש ולכן ניתן לחפות בצורות של תלת מימד, צורות קמורות או קעורות בהתאמה אישית. בעזרתו נשיג מראה מתכתי, מודרני וייחודי. לצד האלומיניום ניתן לשלב חומר דמוי עץ או זכוכית, מה שנקרא גם קירות מסך.
  • חיפוי מסוג GRC – מדובר בחומר סופר גמיש, קל ויחסית זול. הוא מבודד מבחינה אקוסטית בצורה טובה ומכיל סיבים של זכוכית, ציפוי של חומר הנקרא זארקוניה ותערובות של בטון. בעזרתו ניתן לייצר חיפוי מדויק ברמת גימור מושלמת. גם כאן מדובר בחומר עמיד וחזק המחזיק מעמד לאורך שנים רבות.
  • חיפוי עץ – העץ הוא חומר טבעי המשתלב בהרמוניה כמעט עם כל מבנה ועם כל גימור שתבחרו. הוא אמנם עמיד וחזק לאורך השנים, אך הוא כן דורש סוג של תחזוקה מינימלית אחת לתקופה.
  • חיפוי שיש – אבן השיש היא אבן טבעית אותה חוצבים מעומק האדמה מאזורים שונים בעולם. הוא היה מאוד פופולארי לפני שנים רבות, אך בעשור האחרון החלו לעבור לחומרים קצת יותר מתקדמים אותם תיארנו לעיל.

 

כיצד לבחור חיפוי קירות חיצוניים?

הבחירה של החיפוי צריכה לקחת בחשבון מגוון רחב של שיקוליים עיצוביים ופונקציונליים גם יחד. עלינו לחשוב אילו תכונות אנחנו מחפשים מהחיפוי ומה רמת הבידוד והאיטום שאנחנו רוצים להשיג. בנוסף, עלינו להכיר את כל התכונות החיוביות והשליליות של כל חומר גלם, לבדוק איזה חיפוי מתאים לנו מבחינה עיצובית ורק אז לקבל החלטה. לאחר מכן נוכל לבחור חברה מקצועית המתמחה בתכנון, ייצור ויישום קירות חיצוניים. שלב התקנת החיפוי נעשה בתחום בניית השלד. חיפויים שונים מתאימים למבנים מסוגים שונים, כלומר חיפוי שייבחר לבניין משרדים בין 40 קומות יהיה שונה מחיפוי לוילה פרטית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: