מהי חרדה כלכלית ואיך מטפלים בה?

תוכן עניינים

רובנו שמענו על חרדה מטיסות, חרדה מעכבישים, חרדה כללית, אבל לא כולם שמעו את המושג חרדה כלכלית. אז מסתבר שכן, יש דבר כזה. מדובר בחרדה שהיא מאוד אופיינית. למה? משום שאין אדם שלא עושה שימוש בכסף וצריך לחיות בתקציב מסוים בהתאם למה שהוא מסוגל לייצר. למעשה, אנשים שונים, סובלים מחרדה זו ברמות שונות. למשל, יש לא מעט אנשים העובדים בתחום ההייטק והמשכורות שלהן נחשבות לגבוהות מאוד בהשוואה לשוק, אבל הם בעצם מרגישים שהם נמצאים בתוך כלוב של זהב. כלומר, מצד אחד הם מספקים להם ולמשפחה שלהם חיים ברמה מאוד גבוהה, מצד שניהם לא יכולים להשתחרר מזה ואין שום דבר שהם יכולים לעשות כדי להפסיק את המעגל הזה ולעשות משהו אחר כדי שהם ימשיכו לספק להם את אותה רמת חיים.

 

מה עושים?

ובכן, יש כל מיני דרכים לטפל בחרדה כלכלית. דרך אחת שמתאימה בעיקר לאנשים שסובלים מהבעיה ברמה מינורית היא באמצעות שיטות הלקוחות מהעולם של רפואה טבעית. זה יכול להיות באמצעות צמחי מרפא מרגיעים עם אפקט אנטי חרדתי,  זה יכול להיות בעזרת דיקור המסייע להרגיע מתחים ולחץ או בשיטות אחרות. בנוסף, ניתן לגשת לטיפול פסיכולוגי או. טיפול התנהגותי קוגנטיבי. טיפולים מהסוג הזה בעצם מסייעים למטופל להבין את מה שקורה לו בגוף בזמן שהוא חווה חרדה או מתח ואז הוא לומד איך לאפשר לפחד להיות שם, אבל מבלי לנהל לנו את החיים. הטיפול עוזר לזהות דפוסי חשיבה שבעצם מפעילים את החרדה ואז ניתן לעשות באמת שינוי אמיתי.

 

איפה בא לידי הקושי בסוג חרדה כזה?

יש אנשים שמתקשים לחסוך כסף ויש כאלה שמתקשים לשלם או לגבות כסף. יש אנשים שפשוט נמצאים בחרדה משום שהם מפחדים שהכסף לא יספיק להם והם ייכנסו לחריגה. אפשר לקחת בתור דוגמא אישה אלמנה שעד לא מזמן בעלה היה בחיים וטיפל בכל הנושא הכלכלי בבית. הוא היה זה שמשלם את כל החשבונות, הוא היה זה שדואג לכל ההתנהלות שלהם בבנק, מחשב הוצאות מול הכנסות וכדומה. מהרגע שהוא נפטר, פתאום היא מצאה את עצמה בסיטואציה שהיא צריכה לעשות את כל הדברים האלה והיא אפילו לא יודעת מאיפה להתחיל. מדובר בחשש מאוד גדול וטיפול מאוד יכול לעזור במצבים כאלה. ברגע שהאופציות הרגשיות נפתחות, אפשר להבין את המחסומים ולקבל את ההחלטות הללו בצורה שקולה והגיונית.

 

מה המאפיינים של חרדה כלכלית?

קודם כל המצב הכלכלי הרבה פעמים משקף את המעמד שלנו. הרבה פעמים זה מראה מה יש לנו, מה אין לנו ואנשים רבים רוצים להיראות כלפי חוץ שהם שומרים על סטטוס כלכלי מסוים. לעומת זאת, יש אנשים שמתקשים לשלם כסף ויש אפילו בנקאים שלא מצליחים לחסוך כסף. הם יודעים איך להסביר לאחרים לחסוך את הכסף, אבל הם בעצמם לא באמת יודעים איך לעשות את זה. לכן, לא תמיד מדובר בחרדה כלכלית, לפעמים ההתנהלות שלנו היא פשוט לא נכונה ובמקום שאנחנו ננהל את הכסף שלנו, הוא זה שדווקא מנהל אותנו. יש אנשים שמתקשים עם הרעיון הזה של שפע ויש כאלה שקשה להם דווקא עם מחסור. יש גם את הילדים הבוגרים שמתקשים הרבה פעמים לעזוב את הקן של ההורים שלהם כי הם מבינים שהם יצטרכו מעכשיו לדאוג לעצמם, עם פחות כסף. בקיצור, מדובר בתחום מורכב מאוד אבל לכל בעיה יש את הטיפול המתאים ובהחלט אפשר ללמוד כיצד להתמודד ואיך לנהל את החיים שלנו נכון גם בפן הכלכלי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: