נזקי העישון

תוכן עניינים

כולנו יודעים שעישון הוא הרגל מגונה שמזיק מאוד לבריאות ויכול להביא לשלל בעיות חמורות כגון יתר לחץ דם, אימפוטנציה, מחלות ריאה וסרטן, אך לא הרבה יודעים כי עישון סיגריות יכול להביא גם לבעיות נוספות שפוגעות מאוד באיכות החיים על בסיס קבוע וכרוני. הנה סקירה של כמה מנזקי העישון הקיימים.

 

בעיית ריפלוקס

עשן הסיגריות מכיל שלל של חומרים שיכולים להזיק לנו. מבין חומרים אלו מצוי הניקוטין שמסוגל להיקשר לתאי שריר ולגרום בהם לשינויים פיזיולוגיים כאלו ואחרים. למשל, פעולת העישון הוכחה ככזאת אשר מחלישה את השריר שסוגר את השסתום שבין הקיבה לוושט כך שמיצי קיבה עולים למעלה באופן קבוע וגורמים לבעיית ריפלוקס. מדובר בתופעה אשר גורמת להופעת צרבת קשה, קשיי בליעה, שיעול, צרידות, כאבים בחזה ובגרון ולשלל תסמינים מציקים נוספים.

 

פגיעה במערכת החיסונית

יותר ויותר ראיות מצטברות במחקרים מדעיים ומצביעות על כך שעישון סיגריות מחליש את המערכת החיסונית. עקב כך, ככל שמעשנים יותר כך חשופים ליותר מחלות ויראליות או חיידקיות ומשך הזמן עד להחלמה מתארך. כמו כן נמצא כי עישון סיגריות מטה את הכף לכיוון תנאי דלקת בגוף ואולי זו הסיבה שלמעשנים לוקח הרבה יותר זמן להחלים מניתוחים, מפעילות ספורטיבית ומפציעות כאלו ואחרות.

 

השפעה על חלל הפה

אצל מעשנים הסיכוי להופעת גידולים ממאירים בחלל הפה הינו גבוה יותר מאשר אצל הלא-מעשנים. אך מעבר למחלות קשות כגון סרטן, עישון עשוי לגרום גם לשלל בעיות נוספות בחלל הפה ולגרום לירידה משמעותית באיכות החיים גם ללא מחלה קשה. ההשפעות של עישון על חלל הפה כוללות מחלות חניכיים (דימום, נפיחות בחניכיים ואפילו אובדן שיניים), הופעת כתמים צהובים-חומים על גבי השיניים וכמובן הבל הפה שקשה מאוד לנטרל.

 

פגיעה בחוש הריח

כל מי שנמצא ליד מישהו שמעשן יכול להעיד עד כמה קשה לסבול את ריח הסיגריות אשר נדבק לבגדים, מורגש בנשימות וגם בידיים. הבעיה היא שבמרבית המקרים המעשן עצמו כלל לא מודע לבעיה, בשל העובדה שעישון הוכח ככזה שפוגע משמעותית בחוש הריח של המעשן כך שהאדם הופך להיות פחות רגיש לריחות. בנוסף, גם שינויים בחוש הטעם יכולים להופיע כך שהעישון בהחלט יכול לפגוע בהנאה ממזון וריחות שנעימים לנו.

 

פגיעה בעור

עשן הסיגריות מכיל חומרים שונים שידועים בתור מחמצנים חזקים. אותם חומרים מגיבים עם רקמות שונות בעור שלנו וגורמים להן לנזקים שונים. ככל שהמאזן בין הגורמים המחמצנים לאלו שאמורים לנטרל אותם (ויטמין C, ויטמין E ומנגנונים פיזיולוגיים שונים) מופר, כך הנזק עולה ומתבטא בתסמינים שונים. אחד מהתסמינים הוא הזדקנות מואצת של העור, במיוחד במקומות בהם הרקמה דקה ועדינה במיוחד. זו הסיבה שאצל מעשנים נראה הזדקנות מהירה של עור הפנים והופעת קמטים בטרם עת.

 

אובדן שיער

עישון משפיע גם על קצב הלב, לחץ הדם, על כלי דם גדולים ובמיוחד על אלו הקטנים. כלי דם שרגישים מאוד להשפעות המזיקות של העישון מצויים בקרקפת שלנו. כאשר הם נסגרים עקב עישון, נגרמת הפרעה באספקת הדם לתאי העור ולתאים שמייצרים שיער. לא מפתיע, אם כן, שבמחקרים רבים נמצא קשר ישיר בין עישון סיגריות לבין אובדן שיער כך שיש לקחת זאת בחשבון.

 

הרפואה הסינית יכולה לעזור

מעשנים רבים בכל רחבי העולם נעזרו ברפואה הסינית על מנת לטפל בנזקי העישון שהם גורמים לעצמם ובתסמינים הרבים שפגעו באיכות החיים שלהם. הרפואה הסינית כוללת מספר שיטות טיפול יעילות, דוגמת שינויי תזונה, שימוש בצמחי מרפא וטיפולי דיקור סיני. הטיפולים הללו לא רק מפחיתים את התסמינים הנגרמים מעישון אלא גם מחזקים את המערכת החיסונית והרגשית, מה שתורם רבות גם במידה ומחליטים לאמץ אורח חיים בריא יותר ולהתחיל בתהליכי גמילה מעישון, תוך התמודדות קלה יותר עם התסמינים הנובעים מכך.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: