ישראלינה – פרטי האספנות שלא הכרתם

תוכן עניינים

ישראלינה – אספנות ישראלית ויהודית

המושג ישראלינה הינו מושג רחב אשר מתייחס באופן כללי לחפצים שונים ופריטים אשר ניתן לקשר אותם באופן כזה או אחר ובצורה מובהרת למדינת ישראל, לעם הישראלי, או למדינה היהודית. מושג זה הינו מושג אשר נלקח כהשראה מהמושג המקביל בארצות הברית – אמריקאנה. המונח ישראלינה, הומצא בסוף שנת ה90, כאשר בשנים אלה אספנים שונים ברחבי העולם החלו לאסוף, לאגור, לנסות להשיג, ולשכור בפריטים שונים ובחפצים אשר היו מזוהים דז בצורה כזו או אחרת ובאופן מובהק לעם הישראלי או למדינת ישראל.

אילו חפצים נכללים תחת ההגדרה של ישראלינה?

המושג ישראלינה הוא מושג אשר מתאר כמעט תמיד פריטים וחפצים אשר נוצרו בארץ ישראל בין שנות העשרים של המאה העשרים, ועד לשנות השבעים, זאת לבערך. המונח ישראלינה הוא מונח רחב כתפיים ומורחב, וניתן לקשר את המושג הנ"ל אל קשת רחבה וגדולה של פריטים וחפצים שונים כגון – אריזות של פריטים שונים, כלי כסף, כרזות, בולים, תצלומים, בובות משחק, צעצועים שונים, פרטי קודש וקדושה, מעטפות, שלטי חוצות, בקבוקי שתייה שונים, מסמכים, ולמעשה, כל חפץ או פריט אשר היה בשימוש בארץ בעבר ונכנס תחת קטגוריית השנים הדרושה ובעל קשר וזיקה ספציפיים למדינת ישראל או לעם הישראלי, יכול להיכנס תחת ההגדרה רחבת הכפיים של הישראלינה.

מה הקשר בין המושג לבין ענתיקות?

ובכן, יש קשר רב שכן במהלך השנים מייצרים המון מוצרים, תכשיטים, כלי כסף ואביזרים המייצגים את המושג הזה. למעשה, כל מה שמשלב את סמלי התרבות, המנהגים והחגים הישראליים מתקשר למושג זה. למשל אם ניקח לדוגמא את מנהג הקידוש ביום שישי, כל המוצרים הנלווים למנהג הזה נכנסים לקטגוריה כמו למשל הכוס אליה אנחנו מוזגים את היין, הכיפות הסרוגות המיוחדות המיוצרות בעבודת יד, הצלחת של החלה הכסופה, המפה המיוחדת ששמים על השולחן ועוד. בנוסף, מוצרים המכילים מגן דוד בין אם זה תכשיטים ובין אם מוצרים אחרים גם כן מתקשרים באופן ישיר למונח מוכר זה.

הבנת המושג ישראלינה דרך היסטוריית התעשייה במדינת ישראל לאורך השנים

גלי העלייה השונים בארץ, לדוגמת העלייה השלישית, והעלייה הרביעית גרמו לשינוי גדול ונרחב בכל הקשר לאופן התעשייה בארץ בשנים אלה. עולים רבים הגיעו לארץ עם מקצועות אשר נרכשו בארץ המוצא ממנה הגיעו, ולעתים קרובות היה מדובר בבעלי מקצוע נהדרים, עם השכלה גבוהה וידע רב אשר נרכש במדינות ממנה העולם הגיעו. בנוסף על כך, עולים רבים באותו תקופה לא הגיעו לארץ רק עם ההכשרה והידע שהיה בידם, אלא עולים רבים בשנים אלה למדינת ישראל הגיעו לארץ עם הציוד הדרוש מבתי החרושת והמפעלים בהם עברו במדינת המוצא שלהם. אט אט, החלה התפתחות תעשייתית רבה ורחבת כתפיים בארץ. מפעלים ובתי מפעל נפתחו, קמו חברות גדולות אשר נשארו בתודעה הישראלית עד היום, ומוצרים ומותגים ארץ ישראליים רבים קמו לתחייה בשנים אלה.
המגוון הרחב וההתפתחות קדימה של התעשייה הישראלית בימים אלו הובילו ליצירת תעשייה ייחודית ומיוחדת במדינת ישראל, המוצרים הישראליים קיבלו לראשונה אופי ישראלי, ושוייכו למאפיינים השונים אשר ניתן למצוא במדינה הקטנה שלנו – נופים שונים במדינה היו מוטבעים על האריזות, סמלים המשויכים לעם הישראלי וליהדות הוטבעו על המוצרים, ולפתע קמו שמות של חברות, עסקים, ושל מוצרים אשר מגיעים מהשפה העברית בלבד. אם באירופה של אותה תקופה, שמות המוצרים של המייצרים היהודיים היה מופיע מעט תמיד באידיש, אזי שמאז הוטמעו לאותם מוצרים שמות בעברית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: