מה העישון עושה ללב – דברים שחשוב לדעת

תוכן עניינים

שתייה חריפה תוארה לעתים בעבר כחומר "מדיצינאלי". כלומר, אני שותה את זה כי הרופא המליץ. זה טוב לבריאות.. לצערם של מעשני הסיגריות, עוד לא הומצאו "סיגריות מדיצינאליות". למעשה, אפילו עישון של צמחי מרפא כרוך בסיכונים מסוימים. ההרגל המגונה הזה מזיק באופן נרחב למדי ואחד ה"נפגעים" המרכזיים ממנו, הוא הלב.

 

מה זה עושה לכם?

אם כך, מה העישון עושה ללב שלכם? עישון מוביל להיצרות כלי הדם בגוף, כולל בלב. כתוצאה מכך, הוא מגביר סיכון לחלות במחלות לב שונות ואף את הסיכון לעבור התקף לב. אולי לא הספקתם לקרוא בנחת, את כל הכתוב על חפיסת הסיגריות החביבה עליכם. אז בואו נעזור לכם. מדובר בחומר קריאה מרתק! כתוב שם בין השאר "מחקרים רפואיים קובעים כי 75% מהתקפי הלב עד גיל 45 הם בקרב מעשנים". זה הוא אחד המשפטים, אשר יצרניות סיגריות מחויבות על פי חוק לרשום על מוצריהן.

 

איך בודקים לב?

לא פשוט לבדוק לב. הדבר הזה נמצא כל הזמן בתנועה וכידוע, לא בריא במיוחד לעצור אותו. אז מה עושים? יש כמה וכמה פתרונות מתוחכמים לכך. למשל, בדיקת צנתור וירטואלי (Cardiac CT או CT של הלב) אשר במסגרתה מצלמים את הלב במהירות, פעמים רבות. למעשה, זו בדיקה שהיא יחסית מהירה וגם קלה לנבדק. היא מאפשרת לרופאים לבחון בפירוט את מצב כל חלקי הלב, אם זה מסתמים, חדרים או עורקים.

 

משמעויות היכולת לבדוק ולטפל

תודות לבדיקות לב משוכללות אלה, ניתן לזהות התפתחויות של נזקים ללב, כולל נזקי עישון מתמשך. הזיהוי המוקדם מאפשר לספק טיפולים מסוגים שונים, אשר מצמצמים את סיכוני הבריאות של העישון ואת הסיכון לחלות בגללו וללקות בהתקפי לב. כך שאין ספק, שמדובר בבדיקות חשובות מאוד. אפילו מצילות חיים. עם זאת, לא ניתן למנוע סיכונים אלה לגמרי, אלא אם תפסיקו לעשן. מה יהיה, אם תתעקשו להמשיך לעשן וגם תזכו לטיפול רפואי מצוין? תאכלו טוב וכדומה? כך תוכלו בוודאות לחיות שנים רבות יותר, לצבור יותר שעות עישון ולהזיק לגוף בדרכים רבות נוספות! לא רק ללב. מה זה אומר? זה אומר סרטן, אימפוטנציה ועוד הרבה דברים שהם ממש, ממש לא נחמדים. למה לכם? אבל רצונכם כבודכם.

 

אולי נעשה קצת ספורט?

גם אם תעשו הרבה, לא יעזור לכם! לב של ספורטאי מעשן, הוא עדיין לב "בצרות". בנוסף לכך, העישון יפגע ביכולת הספורטיבית שלכם בדרכים רבות. למשל, מאחר שהוא מוריד את כמות החמצן בדם. זוכרים "אימפוטנציה" מהפסקה הקודמת? לא סובלים מזה? אוקיי. אז (לא) תשמחו לשמוע, שעישון גם גורם לכם להתעייף מהר יותר.

 

שאלות ותשובות מעניינות

  • אני רק "מעשן פאסיבי" – כיום כבר ידוע לעולם הרפואה, שגם אם נזקי העישון עקיפים, הם עדיין נזקים משמעותיים מאוד. זאת, כולל פגיעה בלב.
  • לא מעשנים לידי ממש – ייתכן שאתם לא מעשנים ולא מעשנים לידכם, אבל אתם שוהים בחדרים שבהם עישנו. חפשו מידע על "עישון מיד שלישית" ותבינו את הנזק.
  • הנזק כבר נגרם – חושב שאם אתה מעשן שנים רבות וכעת תפסיק, זה כבר לא ישנה הרבה? לא נכון! ההיצרות של כלי הדם בלב ובכלל עקב עישון, היא דבר הפיך. הפסקת עישון מתחילה תהליך של התאוששות הגוף מבחינה זו. זה אמנם לוקח זמן, אבל זה לא דבר בלתי הפיך.
  • אבל אני לא לוקח לריאות! אולי לא, אבל הגוף שלך תמיד לוקח ללב.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: