להפסיק לעשן – האם יש שלב שזה כבר לא אפקטיבי?

תוכן עניינים

עישון סיגריות מוביל למקרים רבים של מוות מסרטן בישראל. מנתונים עולה כי עישון סיגריות לאורך זמן מוביל להיווצרות של אינספור בעיות רפואיות, לא רק מחלות, אלא גם נזקים נוספים שנצברים בגוף ובנפש לטווח הרחוק. הגרוע מכל זה ההתמכרות. מסיבה זו, כל כך חשוב להפסיק לעשן, וכמה שיותר מוקדם, יותר טוב. הפסקה היא מתגמלת לא משנה בני כמה אתם או אם יש לכם בעיות בריאותיות. כלומר, גם אם אתם מעשנים שנים רבות, גם אם אתם מכורים, ברגע שאתם מחליטים להפסיק, אתם עושים רק טוב לגוף שלכם! מעשנים רבים בטוחים כי מכיוון והם מעשנים כבר שנים רבות, הדבר לא יעזור לגוף שלהם להחלים, אך עובדה זו איננה נכונה בכלל.

הבריאות חוזרת כמעט מיד

היתרונות כמעט מיידיים, במיוחד אם משתמשים בעזרים של רפואת הטבע. אנשים שהפסיקו לעשן סובלים מפחות מחלות כמו הצטננות ושפעת, שיעורים נמוכים של ברונכיטיס ודלקת ריאות, ונוטים להרגיש בריאים יותר מאנשים שעדיין מעשנים.

רק עשרים דקות לאחר ההפסקה, קצב הלב ולחץ הדם יורדים. בתוך יום, רמת הפחמן החד חמצני בדם יורדת לנורמה. בתוך שבועיים עד שלושה חודשים, זרימת הדם משתפרת ותפקוד הריאות עולה.

כמעט כולם יודעים שעישון עלול לגרום לסרטן ריאות, אבל פחות אנשים מבינים שההשלכות נוגעות לסיכון גבוה יותר לסוגים רבים אחרים של סרטן. מלבד הורדת הסיכון לסוגי סרטן מסוימים, הפסקת עישון מורידה גם את הסיכון להתקף לב, שבץ מוחי ומחלות ריאות כרוניות.

במקרה של סרטן

לאנשים שאובחנו עם סרטן או עם בעיה בריאותית משמעותית אחרת, הפסקת עישון מגדילה את הסיכוי שהטיפול יצליח ושיהיו להם פחות תופעות לוואי או סיבוכים מהטיפול. רופאים חייבים לשאול בקביעות את המטופלים שלהם על הרגלי העישון ולספק להם משאבים, כולל תרופות וייעוץ, על מנת לסייע להם להיגמל.

ואם הרופא שלכם אינו שואל אתכם לגבי הפסקת עישון, אתם צריכים לשאול, כי זה יכול להיות הצעד הראשון לקראת קבלת הסיוע שאתם צריכים.

הפסקת עישון בגיל מבוגר

גיל מבוגר יוצר אתגרים ויתרונות בכל הנוגע להפסקת עישון.

האתגרים

רוב המבוגרים ניסו להפסיק לעשן בעבר, אולי אפילו יותר מפעם אחת. הידיעה כמה זה קשה, עלולה לגרום לכם להתייאש מלנסות שוב.

ואם אתם מעשנים במשך זמן רב, העישון הופך להיות חלק מחיי היומיום שלכם, עד שקשה לכם לדמיין איך תפסיקו לעשן.

היתרונות

למבוגרים יש כמה חוזקות שלא לכל הצעירים יש, ואלו הן חוזקות שמסייעות להם להיגמל. במהלך חייהם, היה להם ניסיון רב בביצוע משימות קשות. בשלב זה של חייהם, סביר להניח שהם יהיו מוכנים יותר להפסיק לעשן מאשר כשהיו צעירים.

הם יודעים שזה קשה להפסיק, והם יודעים שהתהליך לא יהיה קל, אז ברגע שהם מחליטים לנסות שוב, הם עשויים להיות מוכנים יותר להתמודד עם הגמילה על מנת לוודא שיצליחו.

היתרונות המיידיים

זמן קצר לאחר הפסקת עישון, לנשימה יש ריח טוב יותר, שיניים מוכתמות הופכות להיות לבנות יותר, האוכל טעים יותר, ופעילויות יומיומיות כמו טיפוס במדרגות אינן מובילות לחוסר נשימה. אתם תגנו גם על יקיריכם מפני הסכנות של עישון פסיבי.

והעישון הוא הרגל יקר, לכן מומלץ לחשוב על הכסף שאתם מוציאים מדי חודש על סיגריות, על מנת לקבל מוטיבציה נוספת להפסיק.

איך מפסיקים?

יש היום מגוון של תכניות גמילה אליהן ניתן להירשם, אפילו דרך קופות החולים בהשתתפות סמלית בלבד. כל מה שצריך זה פשוט להחליט ולבחור!

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: