מס על קניות באינטרנט

תוכן עניינים

מכס הוא מס שמשלמים מי שמייבאים מוצרים לארץ, ללא קשר אם מדובר ביבואן גדול שמייבא בקנה מידה מסחרי או אם זה אדם פרטי שמזמין פריט זה או אחר דרך רשת האינטרנט והפריט שהוא מזמים יישלח אליך מחוץ לארץ. לא על כל קנייה ולא על כל פריט יחול תשלום מכס אך כאשר מבינים את המהות של המס ומתי הוא מופעל קל יותר לבצע חישובים ולדעת מראש האם התשלום יידרש או שלא. באופן כללי המס חל על מנת לעודד צמצום ייבוא כדי להסתמך על התעשייה המקומית ובנוסף לכך, בדומה לכל סוג אחר של מס – הוא משמש את המדינה לצרכים שונים כאשר הוא נכנס לקופת משרד האוצר. מכאן הבנת הרציונל שיש בנושא של תשלומי מיסים בגין קניות שמבצעים דרך רשת האינטרנט.

 

איך יודעים מה יהיו תשלומי המס על קניות באינטרנט?

עיקר התשלום יהיה עבור מכס ולכן חשוב לדעת מתי משלמים מכס בעת הזמנת משלוח מחוץ לארץ לישראל, שכן ברגע שיודעים את זה אפשר גם להיערך לקראת דרישת התשלום שתגיע וגם לבחון מבחינת המחיר כולל המכס את הכדאיות של הקנייה. בהחלט יש מוצרים שלא יהיה כדאי להזמין בשל תוספת תשלום המכס שתהפוך את המחיר לפחות אטרקטיבי. על פי החוק במדינה אין תשלום מיסי ייבוא על משלוחים שהערך שלהם מוצהר על ידי השולח בפחות מ- 75 דולר, כאשר סכום זה צריך לכלול לא רק את המחיר של המוצרים עצמם אלא גם את מחיר ההובלה, הביטוח או כל תשלום נוסף שהתווסף. במידה וערך המשלוח עולה על 75 דולר הוא ייעצר ברשויות המכס עם הגעתו לארץ ופקידי המכס ייצרו קשר עם הנמען לצורך תשלום המיסים.

 

למרות המיסים – יש מקרים שבהם הקנייה באינטרנט כדאית

בשל ריבוי אתרי אינטרנט שניתן להזמין ולקנות מהם פריטים שונים והמשלוח מגיע מהם לארץ – אנשים רבים לא מהססים לבצע הזמנות ועבור פריטים שבישראל יהיה משמעותית יקרים יותר יהיה יותר משתלם להזמין דרך האינטרנט, גם אם יהיה תשלום מס בנוסף למחיר של המשלוח עצמו. כל מקרה וכל פריט שרוצים או חושבים להזמין צריכים להיבדק לגופם על מנת לקבל החלטה נכונה ומושכלת ולא לשלם יותר מכמה שצריך. בדרך זו הקנייה תהיה כדאית לא תשיג את המטרה ההפוכה שהיא מחיר כדאי והגון תמורת אותו פריט שבארץ יהיה יקר יותר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: