מהי אסטמה של העור?

תוכן עניינים

כאשר מדברים על מחלת האסטמה המחשבה האינטואיטיבית מיד נודדת למחלה שתוקפת את דרכי הנשימה, מצרה את הסמפונות ומעבר האוויר לריאות, גורמת להתקפי שיעול ולקושי נשימה ותרופות שאנשים מסוימים צריכים לשאת איתם לכל מקום שאליו הם הולכים. יש סוג נוסף של מחלה אשר מכונה אסטמה של העור, או בשמה הלועזי אטופיק דרמטיטיס, שכאשר בוחנים את התסמינים ואת דרכי ההופעה שלה מגלים שהם דומים מאד לדרך ההופעה של התסמינים על דרכי הנשימה באסטמה המוכרת. אפשר לומר שכאשר מדברים על אסטמה של העור המצב הוא שהעור רגיש מאד ויש הרבה מרכיבים, אפילו באוויר, שהגוף מזהה כאלרגניים ומתגונן מפניהם. השורה התחתונה היא עור מגורה, אדמומי ומגרד כמעט כל הזמן וצריך למצוא את הדרכים להקל על תסמינים אלה, בעיקר אם מדובר בילדים.

 

איך לטפל נכון באסטמה של העור?

מחזור ההופעה של המחלה לא בהכרח קבוע והוא נע בין תקופות של רגיעה והטבה לבין תקופות של התפרצות הנגעים על גבי העור. לא תמיד אפשר לדעת מה היה הטריגר להופעת הנגעים ולכן חשוב מאד לפחות לדעת איך להתמודד איתם ואיך להקל על התופעות שהם מביאים איתם. מומלץ לעקוב אחרי הופעת התסמינים על מנת לשים לב לחזרתיות מבחינת מזג האוויר, שהייה במקום זה או אחר או מגע עם חומרים ו/או בדים מסוימים וכך לנסות להתכונן לקראת ההתפרצות הבאה או אפילו למנוע אותה. חשוב לקבל מידע מקצועי, עדכני ומהימן ממידעונים או פורטלים מוסמכים כמו זה של העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס. שם מרוכז כל המידע שחשוב וכדאי לדעת ובכלל זה גם הדרכים שבעזרתן אפשר להקל על המצב. בנוסף אפשר לקרוא אודות המחלה עצמה וללמוד עליה ועל הגילוי שלה. יש אנשים רבים שמתעניינים גם בזה.

 

לאן פניו של המחקר אודות המחלה?

חשוב מאד לדעת שכיום לא ידוע על דרכי מניעה מוחלטת של המחלה ושל התסמינים שלה, מה שמאד מקשה על מי שחווה את אותם תסמינים. לא תמיד אפשר או מצליחים להתמודד עם הנגעים ועם הגירוד ואם מדובר בתינוקות או ילדים לבטח המצב מאתגר הרבה יותר. חשוב מאד לספק כמה שיותר תמיכה למי שחווה את הגרד והאדמומיות ולחפש את המוצרים המוכרים כיום בשוק וידועים או שמעידים עליהם שיש להם את היכולת להקל על המצב. גם המעקב אחרי מידע מהימן, כמו גם לקיחת חלק בקהילה של אנשים נוספים אשר סובלים מהבעיה יכולים להוות מקור לנחמה ולשיתוף מידע אישי מניסיון. מאד מעודד לדעת שאולי מדובר בחוסר נוחות ולא במחלה שיש בה כדאי לסכן את החיים. התקווה היא שעם הזמן יימצאו עוד דרכים לפחות להקל על חוסר נוחות זה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: