חוסר ביטחון עצמי

תוכן עניינים

אנשים רבים במגוון רחב של גילאים מתמודדים עם מגוון רחב של בעיות או תופעות נפשיות ורגשיות. יש מי שמצליח לבדו להתגבר על עניין זה או אחר ויש כאלה שאותן תופעות מפריעות לו ממש בחיי היומיום שלו. הפתרון – פנייה אל איש מקצוע שיבצע אבחון מדויק ויידע להפנות אל גורם טיפולי מוסמך ומיומן בטיפול בדיוק בבעיה במדוברת. חוסר ביטחון עצמי יכול להוות חסם אמיתי להתקדמות והתפתחות אישית בחיים ולא מעט אנשים סובלים ממנו. ילדים ובני נוער יכולים לחוש מצוקה בשל חוסר ביטחון עצמי ואם זה לא יהיה מטופל כמו שצריך הם עלולים להמשיך לסבול מזה גם בהגיעם לגילאים בוגרים יותר. חוסר ביטחון עצמי יכול לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של דרכים וביטויים ולכן חשוב מאד לשים לב לסימנים ולהיעזר, במידת הצורך, באנשי מקצוע מנוסים ומיומנים.

 

מה עלול לגרום לחוסר ביטחון עצמי?

לביטויים של חוסר ביטחון עצמי יש לא מעט גורמים והם יכולים להתחיל להשפיע בכל גיל כמעט. בהרבה מאד מהמקרים של חוסר ביטחון עצמי מאובחן מה שקדם לאבחון יהיה רגישות יתר, כלומר רגישות לשהייה בין הרבה אנשים, רגישות לרעש או כל תחושה לא נוחה שנוצרת בקרב אדם זה או אחר כאשר הוא צריך להיחשף בפני קבוצה של אנשים או בסיטואציות שבהן הזרקור מופנה אליו. נושא זה יכול להיות רלוונטי לילדים, לבני נוער וגם לאנשים בוגרים ולכן יש כיום מודעות גבוהה מאד לנושא של תחושות חיוביות ונוחות שכל אדם צריך לחוש, ללא קשר לסיטואציה שהוא נמצא בה, למספר האנשים סביבו או לצורך אשר בגינו מלכתחילה הוא צריך להימצא שם. כיום יש הכלה רבה כלפי אנשים שנחשבים לרגישים ביותר ויש הבנה שאין צורך לדחוק בהם או להכריח אותם לבצע פעולות להיות נוכחים אם אין הם חשים בנוח. מודעות זו התפתחה בשל הרצון לאפשר לכל אדם להרגיש בנוח וכך למנוע את התפתחות חוסר הביטחון העצמי שלו.

 

החשיבות של ההתמודדות

כאשר מאבחנים חוסר ביטחון עצמי בגיל מוקדם הרי שכל החיים עדיין לפני אותו אדם ובהחלט מגיע לו שהחיים שלו יהיו מספקים ומלאי משמעות. אין הוא צריך לחשוש לבצע פעולות או לשהות במקומות מסוימים וגם מגיע לחיות בידיעה שהוא שווה, שיש לו תכונות טובות ומאפיינים ייחודיים שבזכותם הוא אהוב, מוכשר, מקובל ומוערך. עבור ילדים או בני נוער זה יכול להיות הכרחי ואפילו קריטי שהם ירגישו שהם טובים ושיש להם מה להציע, שכן ההמשך הוא שהם יוכלו להיות גם אנשים בוגרים מלאי ביטחון עצמי ויוכלו גם לעזור למי שבסביבה שלהם למצוא את החוזקות שלו ולא לוותר לעצמו. מדובר במסע אישי לא פשוט שבהחלט לכל אדם מגיע להתנסות בו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: