סוגי בעיות במערכת העיכול ואיך פותרים אותן?

תוכן עניינים

מערכת העיכול שלנו, נחשבת לאחת המערכות הכי חשובות בגופנו ויש לה השפעה ניכרת על איך שאנחנו מרגישים בגוף שלנו – הפיזי ואגב גם הנפשי ועל בריאותנו. מדובר במערכת פייזולוגית שמכילה אינספור חומרים והתפקיד העיקרי שלה הוא פשוט לפרק את המזון שאנחנו צריכים. כל דבר שנכנס לגוף שלנו דרך הפה מתפרק בתהליך מורכב והופך למרכיביו הבסיסיים של המזון. הגוף סופג את כל מה שהוא צריך ואת מה שלא, הוא מפריש החוצה. יש כל מיני סוגים של בעיות במערכת העיכול כמו עצירות, שלשולים, אולקוס, טחורים, פיסורה, הליקובטר, ריפלוקס, סרטן במעיים ועוד.

 

האם ניתן למנוע את אותן בעיות?

חלק מהבעיות נוצרות כתוצאה מגורמים סביבתיים כמו עישון, זיהום אוויר, עבודה בסביבה לקויה, תזונה לקויה, חלקן נוצרות בשל סיבות גנטיות ויש גם סיבות שבהן אנחנו יכולים כמובן לשלוט. למשל, ידוע שלחץ וסטרס מעודדים בעיות במערכת העיכול ונוצרים כתוצאה מכך בעיות נוספות המצריכות טיפול טבעי אינטנסיבי. ידוע כי דיקור מעולה להורדת מתח וכך בעצם אותה בעיה שנוצרת בין אם זה עצירות ובין אם אולקוס, יכולה להיפטר. יש גם כל מיני תרופות ותכשירים טבעיים למשל

תרופות סבתא לליחה, צמחי מרפא לטיפול בחוסר תיאבון, חליטות תה המסייעות במצבים של דלקת במעיים ועוד.

 

שלב ראשון מבינים את הבעיה מאבחנים אותה וחושבים עמוק יותר

בשונה מהרפואה הקונבנציונלית, אשר רואה את הגוף שלנו בצורה נפרדת, כלומר ברגע שמשהו כואב או מפריע, צריך לטפל בו, הרפואה המשלימה מבינה כי הגוף שלנו הוא מכלול וכי קיים קשר ישיר בין גוף לנפש. לכן, שיש בעיה במערכת העיכול, אנחנו צריכים להבין מה גרם לה, עלינו לאבחן אותה בצורה הכי עמוקה שיש ולהיכנס פנימה. שאלות כמו מה אנחנו אוכלים, איך אנחנו ישנים, כמה אנחנו שותים ביום, מה אנחנו עושים, האם אנחנו מבצעים או לא מבצעים פעילות גופנית – כל המידע הזה הוא קריטי להבנת הבעיה ולמה היא נוצרת. בשלב השני מומלץ לקבוע תכנית טיפול, כאשר במידה ומדובר במשהו יחסית קל, ניתן לנסות לטפל באמצעות שיטות טיפול המכונות רפואה אלטרנטיבית כמו דיקור, טיפולי מגע, צמחי מרפא, פורמולות טבעיות ועוד. לעומת זאת, אם מדובר במצב אקוטי כמו סרטן, דלקת במעיים, אולקוס או מחלה אחרת, יש לערב רופא מומחה ולקבוע תכנית טיפול שלרוב תכלול גם טיפול תרופתי ובמצבים מסכני חיים גם ניתוח.

 

 

תזונה מומלצת וטיפים נוספים לאנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול

  • הימנעו מאכילת סוכרים ומלחים בכמויות גבוהות
  • שתו מים ושלבו חליטות צמחים
  • שלבו כורכומין המסייע בבעיות הקשורות למערכת העיכול
  • הורידו מתח
  • שלבו פעילות גופנית קלה בחיים שלכם
  • אכלו מזונות כתומים חמים כמו מרק כתום, דלעת בתנור, מיץ גזר וכדומה
  • הימנעו ממזונות חומציים
  • שלבו מזונות פרוביוטיים
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: